Yatırım yapmaya başla!

Araştırmaya Göre iPhone Kullanıcıları Zaman İçerisinde Başka Markalara Yöneliyor

BankMyCell tarafından hazırlanan bir rapor, iPhone kullanıcılarının zamanla başka markalara ait telefonlara yöneldiğini ortaya koydu.
Araştırmaya Göre iPhone Kullanıcıları Zaman İçerisinde Başka Markalara Yöneliyor

Akıllı telefon pazarı geçen zaman içerisinde hızla büyümeye devam ediyor. Sektörün önde gelen teknoloji şirketleri piyasaya sürdükleri amiral gemisi telefonlar ile birbirleriyle kıyasıya rekabet ediyor. Pazara yönelik araştırmalar ise üreticilerin gelmekte olduğu son durumu gözler önüne seriyor. Bilindiği üzere bugün itibariyle akıllı telefon pazarında Samsung’un hakimiyeti bulunuyor.

Güney Koreli teknoloji devini ABD yaptırımları ile başı dertte olan Huawei takip ediyor. Çinli şirket geçtiğimiz yıl itibariyle Apple’ı geride bırakmış ve dünya genelinde büyük ses getirmişti. Apple cephesine bakıldığında ise son iPhone modellerinin kullanıcı tarafında memnuniyet yarattığını söylemek zor.

Konuyla ilgili yapılan bir araştırma daha iPhone kullanıcılarının markaya olan sadakatının azaldığını ortaya koydu. Araştırma şirketi BankMyCell tarafından hazırlanan bir rapor, iPhone kullanıcılarının zaman içerisinde başka markalara ilgi yöneldiğini gösteriyor.

Apple’ın Keyfini Kaçıracak Araştırma

Apple’ın Keyfini Kaçıracak Araştırma

BankMyCell’in paylaştığı rapor, Apple’ın yeni iPhone modellerini geliştirmeden önce şapkayı önüne koyması gerektiğini gösteriyor. Kullanıcıların akıllı telefon alışkanlıklarına yönelik araştırmalarda bulunan şirket, Apple’ın kendi kitlesini rakiplere kaptırmaya başladığını gösteriyor. Araştırmaya göre iPhone kullanıcıları yeni nesil modeller sonrası markaya eskisi kadar bağlı değil.

Geçtiğimiz yılın Ekim ayından bu yana pazardaki hareketleri inceleyen şirketi, 38 bin kişi üzerinde yaptığı çalışmada iPhone’a olan sadakatın yüzde 15.2 oranında azaldığını ortaya koydu. Çalışmada iPhone almaktan vazgeçen kullanıcıların hangi modellere yöneldiğine de yer verildi. BankMyCell’in araştırması Samsung kullanıcılarının markaya son derece sadık olduğunu gösteriyor.

Kullanıcı Samsung’a Kayıyor

Kullanıcı Samsung’a Kayıyor

Araştırma şirketinin raporunda iPhone’a olan bağlılığı azalan kullanıcıların büyük bölümünün Samsung’a yöneldiği görülüyor. Rapor iPhone X kullanıcılarının yüzde 26’sının başka markaya ait bir akıllı telefon aldığını ortaya koyuyor. Bununla birlikte Galaxy S9 kullanıcılarının sadece yüzde 7.7’si bir iPhone modeline geçiş yapmış. Ayrıca Android kullanıcılarının yüzde 92’sinin ise Google’ın işletim sistemine sadık kaldığı görülüyor.

Haziran ayı itibariyle iPhone’dan ayrılan kullanıcıların yüzde 18’i bir Samsung modeli satın almış. Apple’a olan sadakatın 2011’den beri azaldığı belirtilen raporda, bu yıl itibariyle bu oranın yüzde 73’e ulaştığı ve en düşük seviyenin görüldüğü kaydedildi. Yapılan araştırma telefonlarını takas eden kullanıcılar baz alınarak gerçekleştirildi.

Dolayısıyla tüm Apple kullanıcıları adına konuşmak yanıltıcı olabilir. Son yıllarda başta Samsung ve Huawei’nin yüksek performans sunan ürünler geliştirmesi ve Apple’ın yeni modellerinde beklenen değişimleri yapmaması, kullanıcının tercihlerinde önemli rol oynuyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum