Yatırım yapmaya başla!

iPhone Kullanıcıları iOS 13’e Ortaya Çıkan Hatalardan Dolayı Temkinli Yaklaşıyor

Apple’ın geçtiğimiz günlerde yayınladığı iOS 13’ün kullanım oranına dair son veriler açıklandı. Rakamlar ilginin beklentinin altında olduğunu gösteriyor.
iPhone Kullanıcıları iOS 13’e Ortaya Çıkan Hatalardan Dolayı Temkinli Yaklaşıyor

ABD’li teknoloji devi Apple geçtiğimiz günlerde düzenlediği etkinlik ile yeni iPhone modelleri ile beraber iOS 13 ve iPadOS işletim sistemlerinin tanıtımını gerçekleştirmişti. Kısa bir süre sonra ise dağıtımı başlanan işletim sistemi başta karanlık mod olmak üzere pek çok yeni özelliği ve iyileştirmeyi bünyesinde barındırıyor.

Ancak yeni işletim sistemi özelliklerinden çok son dönemde kullanıcılarına yaşattığı sorunlar ile gündeme geliyor. iOS 13 sürümünü indiren kullanıcılar pek çok soruna rastladı. Apple ise bugüne kadar hiç olmadığı kadar kısa süreli aralıklarla hataları düzeltmek adına yeni güncellemeler yayınladı.

Teknoloji devi son olarak geçtiğimiz günlerde iOS 13.1.3 sürümünü yayınladı ve bu sürüme kadar çeşitli hatalar ile gündeme geldi. Bir ay içerisinde yapılan beşinci güncelleme sonrası kullanıcılar hataların düzeltildiğini belirtiyor. Ancak bu süreç işletim sisteminin yaygınlaşmasını olumsuz yönde etkiledi. Rakamlar kullanıcıların iOS 13’e karşı temkinli olduğunu gösteriyor.

iOS 13’e İlgi Beklenenin Altında

iOS 13’e İlgi Beklenenin Altında

Apple bugüne kadar yayınladığı iOS sürümlerini kısa sürede iPhone kullanıcılarına ulaştırması ile adından söz ettirmişti. Ancak iOS 13 için bu yakıştırmayı yapmak pek mümkün görünmüyor. Yayınlanan verilere göre işletim sistemi uyumlu olduğu iPhone modellerinin sadece yüzde 50’sinde yüklü durumda.

Piyasaya çıkalı yaklaşık 1 ay olan iOS 13’ün bu rakamı ile Apple’ın beklentilerinin çok altında kaldığını söyleyebiliriz. Bu duruma başlıca sebep ise üst üste ortaya çıkan hataları gösterebiliriz. Geçtiğimiz gün yayınlanan iOS 13.1.3 sürümü ile mevcut hataların giderildiği belirtiliyor. Buna rağmen pek çok kullanıcı bir süre daha beklemeyi tercih ediyor.

Araştırmaya göre iOS 13’nin kullanım oranı yüzde 41 olarak ölçüldü ve halen yaygın durumda görünüyor. Kalan yüzde 9’luk dilimde ise daha eski iOS sürümlerini kullananlar yer alıyor. Kötü rakamlar sadece iOS 13 için geçerli değil. Teknoloji devinin bu yıl ilk kez tanıttığı iPadOS için de rakamlar Apple’ı memnun edecek gibi değil. Rakamlara göre yeni iPad modellerinin sadece yüzde 41’inde iPadOS yüklü durumda.

Apple Yine de Google’ın Çok Önünde

Apple Yine de Google’ın Çok Önünde

Apple’ın iOS 13 ile beraber ortaya çıkan düşük kullanım oranı bir önceki işletim sistemlerine göre kıyaslanıyor. Google geliştirdiği Android işletim sisteminin yeni sürümlerini iOS ekosistemine göre çok daha ağır yaygınlaştırıyor. Şirketten açıklanan son rakamlar Android Pie’ın Mayıs ayı itibariyle yüzde 10,4 kullanım oranına sahip olduğunu gösteriyor. Aradan geçen zaman içerisinde Android 10 dağıtılmaya başlandı ve Android Pie’ın halen kullanım oranı çok düşük.

Bu duruma zemin hazırlayan faktörlerin başında Android işletim sistemini pek çok akıllı telefon üreticisinin özelleştirerek kullanıcılara sunması olmakta. Samsung, Huawei, LG gibi pek çok firma Android tabanlı kendi arayüzlerini geliştiriyor.

Bu da sürecin uzamasına neden oluyor. iOS 13’e sorunları çözen güncellemenin gelmesi ile beraber kısa sürede kullanım oranının yükselmesi bekleniyor. Teknoloji devi diğer yandan masaüstü ve dizüstü bilgisayarlar için sunduğu macOS Catalina işletim sistemine belirli aralıklar ile güncellemeler yayınlamaya devam ediyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum