Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

iPhone’ların En Ucuz ve En Pahalı Satıldığı Ülkeler!

iPhone modellerinin en ucuz ve en pahalıya satıldığı ülkeler açıklandı! Teknoloji devi Apple tarafından ilk olarak 10 yıl önce üretilen iPhone'lar artık fiyatlarıyla el yakıyorlar. Fakat bazı ülkeler için durum tamamıyla farklı. İşte haberimizle ilgili detaylar;
iPhone’ların En Ucuz ve En Pahalı Satıldığı Ülkeler!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Pahalılıkta adeta bir “marka” haline gelen Türkiye, iPhone satışlarında da adından söz ettirmeyi başarıyor. Son 10 yıldır hayatımızın içerisinde olan iPhone modelleri, yıllar geçtikçe katbekat pahalanmaya devam ediyorlar. Hatta espri ile karışık bir şekilde bu Apple telefonlarının ülkemizdeki pahalılığından şikayet edenler, iPhone alabilmek için “böbreklerini” satışa bile çıkarıyorlar.

Elbette ki bu işin esprisi, fakat iPhone’un dünya genelindeki satış fiyatlarını öğrendiğinizde, gerçekten de bu modellerin ülkemizde “böbrek” fiyatına eşdeğer olduğunu anlayacaksınız. iPhone 7 modelinin 128 GB versiyonunun dolar üzerinden dünya genelindeki satış fiyatları baz alınarak yayınlanan bu rapor sizleri hem şaşırtabilir hem de sinirlendirebilir.

İşte iPhone modellerinin en ucuz ve en pahalı satıldığı ülkeler;

iPhone’ların En Ucuz Satıldığı 5 Ülke

iPhone'ların En Ucuz Satıldığı 5 ÜlkeGeçtiğimiz günlerde Apple firması, iPhone 8 için sızdırılan fotoğraflar ile gündeme gelmişti. Şimdi ise dünya genelindeki iPhone satış fiyatları raporuyla bir kez daha adından söz ettirmeyi başarıyor. Akıllı telefon dünyasının lider modellerinden bir tanesi olan iPhone, geliştikçe pahalılaşmaya devam ediyor. Elbette ki değişimle gelen bu pahalılık gayet normal olabilir. Fakat ülkeler arasındaki fiyat farkı görenleri şaşkına uğratıyor. Peki, iPhone modelleri en ucuz hangi ülkelerde satılıyor?

iPhone'ların En Ucuz Satıldığı ÜlkeKaliforniya merkezli bir teknoloji devi olan Apple ürünlerinin en ucuz olduğu ülke sunulan raporda ABD ve Japonya olarak belirtilmiş. Bu iki ülkede 128 GB dahili hafızaya sahip bir iPhone 7 modeli almanın fiyatı ise yaklaşık 815 dolar. Yayınlanan raporda üçüncülük 821 dolar ile Hong Kong’un olurken, Malezya 846 dolar ile dördüncü ve Kanada ise 855 dolar ile beşinci sırada yer alıyor.

GCM Yatırım Banner

iPhone’ların En Pahalı Satıldığı 5 Ülke

iPhone'ların En Pahalı Satıldığı 5 ÜlkeEn ucuz iPhone’ların hangi ülkelerde satıldıklarına göz attıktan sonra, en pahalı ülkelere sıra geliyor. Halihazırda pahalılıkta adından fazlasıyla söz ettiren Türkiye, geçtiğimiz yıl dünyanın en pahalı pasaportu ile gündeme gelmişti. Dünya genelindeki en pahalı iPhone satışını yapan ülke olarak da yaklaşık 1.200 dolar ile Türkiye zirvede yer alıyor.

iPhone'ların En Pahalı Satıldığı ÜlkeÜlkemizi takip eden Brezilya’da ise iPhone satış fiyatı 1.115 dolar olarak belirtiliyor. Daha sonra ise pahalılıkta üçüncü sırada yer alan Rusya 1.086 dolar ile karşımıza geliyor. Komşumuz Yunanistan 1.028 dolar ile dördüncü sırada yer alırken, beşinci sırada ise 1.055 dolar ile Polonya bulunuyor.

Dünya Genelindeki iPhone Fiyatları

Dünya Genelindeki iPhone FiyatlarıTürkiye pahalılıkta, ABD ise ucuzlukta zirvede yer alıyor. Dünya genelinde ise iPhone modelleri ortalama fiyatlarıyla 900 dolara satışa sunuluyorlar. Toplamda 33 ülkenin yer aldığı bu raporda Avrupa ülkelerindeki iPhone satış fiyatları; İsviçre 886 dolar, Birleşik Krallık 898 dolar, Almanya ve Avustralya ise 951 dolar olarak görülüyor. Ayrıca Belçika, Hollanda, Fransa ve İspanya’da da 962 dolarlık fiyat etiketiyle satışa sunulan iPhone modelleri; İrlanda, Portekiz ve Finlandiya’da 973 dolara vitrinlerdeki yerlerini alıyorlar.

iPhone Fiyatları982 dolarla İsveç, 986 dolarla Danimarka, 993 dolarla Norveç ve 994 dolarla Çek Cumhuriyeti gibi Kuzey Avrupa ülkelerinde ise fiyatlar pahalılaşmaya başlıyor. Fakat İtalya 995 dolarlık, Polonya 1.005, Yunanistan 1.086 ve Türkiye ise 1.200 dolarla iPhone satışlarının en pahalı olduğu Avrupa ülkeleri olarak karşımıza geliyorlar. Bu arada 32 GB kapasiteli iPhone 7 modelinin toplam maliyetinin sadece 224.8 dolara denk geldiğini de belirtmeden geçmeyelim.

Asya ülkelerine gelecek olursak, Japonya 815 dolar ile en ucuz iPhone satışının gerçekleştirirken; 821 dolar ile Hong Kong, 846 dolar ve Malezya da ucuzlukta Japonya’yı izliyorlar. Fakat 874 dolar ile Singapur, 885 dolar ile Filipinler ve 899 dolar ile Çin pahalılıkta yarışırken, iPhone’un en pahalı fiyat etiketiyle satıldığı Asya ülkesi olarak 902 dolarla Hindistan zirvede yer alıyor. Okyanusya kıtasında ise 972 dolarlık fiyat etiketiyle Yeni Zelanda ve 926 dolarlık fiyatıyla da Avustralya raporda bulunuyorlar.

iPhone Satış FiyatlarıAmerika kıtasına gelindiğinde ise iPhone fiyatları tamamıyla ikiye ayrılıyor. Kuzey Amerika ülkelerinden ABD’de 815 dolara ve Kanada’da 855 dolara satılan iPhone modelleri, Güney Amerika ülkesi Brezilya’da ise tamı tamına 1.115 dolarlık fiyat etiketleriyle vitrinlerdeki yerlerini alıyorlar.

Dünya genelinde ortalama 890 dolar ila 950 dolara satışa sunulan iPhone modelleri, bazı ülkelerde ise 800 dolara kadar düşüyor. Fakat birçok üründe ve eşyada olduğu gibi en pahalı iPhone satışı da yine ülkemizde gerçekleşiyor. Peki, bu konu hakkında sizlerin düşünceleri nelerdir?  

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın