Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

iPhone Modellerindeki Apple Logosu Bildirim Işığı Olarak Görev Yapacak

Apple, iPhone modellerinde bulunan logosunu bildirim ışığı olarak kullanmak için patent başvurusunda bulundu.
iPhone Modellerindeki Apple Logosu Bildirim Işığı Olarak Görev Yapacak
HABER GİRİŞ

ABD’li akıllı telefon üreticisi Apple, iPhone modelleri ile dünya genelinde büyük bir kullanıcı kitlesine sahip. Şirket geçtiğimiz günlerde yeni iPhone 11 modellerini tanıtmıştı. Teknoloji devi yeni amiral gemilerini tanıtırken bir yandan gelecek iPhone modellerinde yer vereceği teknolojilere dair çalışmalarını sürdürüyor. Apple’ın kullanıcıların algısında başrol oynayan objelerden biri olarak logosunu gösterebiliriz. Yıllar yılı çok fazla değişikliğe uğramayan logo önümüzdeki süreçte ürünler üzerinde daha fazla rol alabilir.

Bilindiği üzere teknoloji devi MacBook ve benzeri ürünlerde logosunda aydınlatma özelliğine yer veriyor. Şirketin almış olduğu son patent iPhone modellerinde bulunan Apple logosuna daha fazla görev yükleyecek. Apple logosuna gelecek iPhone modellerinde bildirim ışığı olarak özelliğine yer vermeyi planlıyor. Patentin ayrıntılarına bakıldığında bildirim ışığı olacak logonun çok fonksiyonel özelliklere sahip olması bekleniyor.

Apple Logosu Bildirim Verecek

Apple Logosu Bildirim Verecek

Apple Insider tarafından ortaya çıkarılan patent başvurusu iPhone’larda bulunan Apple logosuna kullanıcı dostu özellikler ekleneceğini gösteriyor. MacBook modellerinde aydınlatma ile logosunun cok daha ilgi çekici görünmesini sağlayan Apple, iPhone modellerinde daha fazlasını yapmayı düşünüyor. Gelecek iPhone’larda logoya yapılacak ışıklandırma ile telefonun bildirim ışığı bölümü buraya taşınabilir.

Üstelik Apple logoda bildirim ışığı olarak farklı renk seçeneklerine yer vermeyi planlıyor. Böylece kullanıcılar telefonun kilit ekranını açmadan gelen bildirim hakkında fikir sahibi olabilecek. Kullanıcılar bu bildirimlerin renklerini kendisi de ayarlayabilecek. Çağrı, mesaj ya da gelen maillerde bildirim ışıklarının farklı renkler ile aydınlatılması bekleniyor.

GCM Yatırım Banner

Aslında Apple’ın planladığı özellik daha önce geçtiğimiz yıl piyasaya sürülen Razor Phone 2’de kullanıma sunulmuştu. Bir diğer akıllı telefon modeli Motorola One Zoom’da da marka logosu bildirim ışığı görevi görüyor. Patenti alınan özelliği Apple ne zaman hayata geçirir bilinmiyor. Kimi kaynaklara göre önümüzdeki yıl piyasaya sürülecek iPhone modellerinde bu özelliğe yer verilebileceği ifade ediliyor.

iPhone 12’de Çentik Kalkabilir

iPhone 12’de Çentik Kalkabilir

Apple’ın önümüzdeki yıl piyasaya sürmesi beklenen iPhone 12 modellerine dair farklı sızıntılar gelmeye devam ediyor. iPhone 11 modelleri tanıtıldı ve satışa sunulmaya başlandı ancak şimdiden bir sonraki iPhone modellerine dair sızıntılar gün yüzüne çıkmaya başladı. Bilindiği üzere iPhone modellerinde çentikten vazgeçilmemesi Apple kullanıcılarının en çok tepkisini çeken konular arasında geliyor. Ancak gelen son haberler iPhone 12 modellerinde çentiğin kaldırılabileceğine işaret ediyor.

Apple analisti Ben Geskin, yeni iPhone modellerinde çentiğin kalkabileceğini belirtiyor. 6.7 inç büyüklüğünde olması beklenen iPhone ekranında çentik yer almayabileceğini söyleyen Geskin, ahize ve ön kamera gibi donanımlara yer verilmesi için çentiğin sıkıştırılacağını söylüyor.

Sızıntıda sıkıştırılmış çentik bölümünde yer verilecek donanımları söyleyen Geskin, kızılötesi kamera, kızılötesi ışık kaynağı, yakınlık sensörü, ortam ışığı sensörü, hoparlör, mikrofon, ön kamera ve tanımlayıcı nokta projektörünün burada bulunacağını söylüyor. Apple iPhone X’ten sonra piyasaya sürdüğü modellerde çentik bölümünde yine bu donanımlara verdi. iPhone 12 modellerine dair konuşmak için çok erken olmakla beraber önümüzdeki günlerde muhakkak yeni sızıntılar gün yüzüne çıkacaktır.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.