Yatırım yapmaya başla!

iPhone’lar Android Telefonlara Göre Satarken Daha Fazla Değer Görüyor

Yapılan bir araştırma iPhone’ların Android telefonlara göre değerini daha uzun süre koruduğunu ortaya koydu.
iPhone’lar Android Telefonlara Göre Satarken Daha Fazla Değer Görüyor

Akıllı telefon pazarı yıllar geçtikçe büyümeye devam ediyor. Apple, Samsung, Huawei, LG, OnePlus, Xiaomi ve daha pek çok akıllı telefon üreticisi her yıl yeni modellerini tanıtıyor ve satışa sunuyor. Teknolojinin gelişmesi ile beraber birbirinden iddialı akıllı telefonların kullanıcılara ulaştığına tanık oluyoruz.

Özellikle yüksek seviyeye hitap eden yani amiral gemisi olarak gösterilen telefonlar pahalı fiyatı ile adeta el yakıyor. Pek çok kullanıcı orta ya da giriş seviyesi telefonları almayı tercih ediyor. Ya da amiral gemisine sahip olmak isteyenler ellerindeki telefonları satma yoluna gidiyorlar.

Satılan telefonlar modeli ölçüsünde değer görüyor ve kullanıcıya o oranda kazanç sağlıyor. Bir araştırma ise satışı yapılan akıllı telefon modelleri arasındaki farkı ortaya koydu. Rapora göre iPhone modelleri Android cihazlara göre daha uzun süre değerini koruyor. Aradaki fark neredeyse iki kat olarak gösteriliyor.

iPhone’lar Android’e Göre Daha Değerli

iPhone’lar Android’e Göre Daha Değerli

E-ticaret platformu BankMyCell, akıllı telefon piyasasına ışık tutacak bir araştırma yaptı. Araştırma iPhone’ların değerini Android telefonlara göre daha uzun süre koruduğunu gösteriyor.

Android telefonlar iPhone’lara göre aynı zaman diliminde iki kat daha hızlı değer kaybediyor. 2019 yılı içerisinde 300’ü aşkın ikinci tel telefon üzerinde yapılan araştırmada iPhone modeli bir yılda yüzde 23.45 oranında değer kaybediyor. Bu değer kaybı Android işletim sistemi yüklü bir telefonda yüzde 45.6 olarak ölçüldü.

Öyle ki Android yüklü amiral gemisi telefonlar sadece bir yıl içerisinde yüzde 45.18 oranında değer kaybediyor. İkinci yıla geldiğinde bu oran yüzde 71.41’e kadar çıkıyor. Araştırmada fiyatı 350 dolar ve altında olan Android telefonlar bir yıl içerisinde yarı yarıya değer kaybına uğruyor. Samsung, Huawei, Xiaomi gibi markaların orta seviye modellerinin geçtiğimiz yıl içerisinde yüzde 48.65 değer kaybettiği belirtiliyor.

Android Telefonlar Adeta Eriyor

Android Telefonlar Adeta Eriyor

Pazarda özellikle Motorola ve LG’nin ikinci el modellerinde çok büyük bir kayıp yaşadığını söyleyebiliriz. Motorola bir yıl içerisinde yüzde 59.41 değer kaybederken, LG yüzde 56.76, Google ise yüzde 51.65 kayıp yaşadı. Samsung’un yaşadığı kayıp ise yüzde 34.42 olarak ölçüldü. Apple’ın 2019’un Eylül ayında tanıttığı iPhone 11 ailesi ise yüzde 25.98 değer kaybı ile uzun ömürlü bir telefon olduğunu kanıtlamış oldu.

Bu sıralamada Apple’ı yüzde 27.68 ile Nokia, yüzde 31.30 ile Sony takip ediyor. Araştırmaya göre iPhone kullanıcılarının telefonlarını satma konusunda Android sahiplerine göre çok daha avantajlı olduğu görülüyor. Bunun sebepleri arasında iOS işletim sisteminin Android’e göre daha stabil olması gösterilebilir. Ayrıca iPhone modelleri iOS güncellemelerine daha uzun süre ulaşabiliyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum