Yatırım yapmaya başla!

iPhone’ların 5G Desteğinin Qualcomm’dan Olacağı Resmi Ağızdan Açıklandı

Apple’ın gelecek piyasaya süreceği iPhone modellerinin 5G desteğinin Qualcomm’dan sağlanacağı resmileşti.
iPhone’ların 5G Desteğinin Qualcomm’dan Olacağı Resmi Ağızdan Açıklandı

Akıllı telefon üreticileri en yeni teknolojilerini yer verdiği modellerini kullanıcılara sunuyor. 2019 yılı itibariyle 5G altyapısına yapılan yatırımlar ve bu özelliği destekleyen telefonların satışa çıktığına tanık oluyoruz. Samsung, Huawei, Xiaomi gibi önde gelen akıllı telefon üreticileri amiral gemilerinde 5G desteğine yer vermeye başladı. ABD’li teknoloji şirketi Apple’ın iPhone modellerinde 5G teknolojisini ne zaman getireceği merak edilen bir konuydu.

Şirkete yakın kaynaklardan gelen tüm haberler iPhone’lar için 5G özelliğinin 2020 yılında geleceğini işaret ediyordu. Bununla beraber Apple’ın bu teknolojiyi kendisi mi geliştirecek yoksa başka bir şirketten mi tedarik edecek bu da merak edilen ayrı bir konuydu. Bir süredir Qualcomm’un Apple için 5G modem geliştirdiği konuşuluyordu.

Son olarak düzenlenen Qualcomm Snapdragon Teknoloji Zirvesi 2019’da bu konuyla ilgili resmi açıklamayı duyma fırsatı duyduk. Şirketin başındaki isim Cristiano Amon, gelecek iPhone modelleri için 5G modemlerini geliştirdiklerini söyledi.

5G’li iPhone’lar Yolda

5G’li iPhone’lar Yolda

Daha önce çeşitli nedenlerle birbirleri ile davalık olan teknoloji devleri Apple ve Qualcomm, gelinen gün itibariyle aralarındaki buzları eritmiş görünüyor. Apple’ın 2020 yılnın sonbahar aylarında yeni iPhone modellerini tanıtması bekleniyor. Bu telefonlar için şimdiden pek çok sızıntı ortaya çıkmaya başladı. Gelecek olan özelliklerin başında ise 5G teknolojisi öne çıkıyor. Son olarak bu teknolojinin desteğinin kimden sağlanacağı da resmi ağıdan doğrulanmış oldu.

Qualcomm Başkanı Cristiano Amon, yeni iPhone modelleri için 5G çalışmalarının tüm hızıyla sürdüğünü söyledi. iPhone’ların ilk 5G desteğini kendilerinin sağlayacağını söyleyen Qualcomm yöneticisi, iş birliklerinin uzun süreceğinin de altını çizdi.

Amon iki firmanın da bu iş birliği için geç kaldığını söyledi ve çalışmaya daha önceden başlanması gerektiğini ifade etti. Apple’ın 5G frekans değerlerinin 18 ay önce belirlendiğini ve bu süre içerisinde zaman kaybedildiğini belirten Amon, buna rağmen çalışmaların tüm hızıyla sürdüğünü söyledi.

Qualcomm Intel’in Önünde

Qualcomm Intel’in Önünde

Geçtiğimiz dönemde Apple’ın 5G modemlerini kendisinin geliştireceği iddia edilmişti .Hatta bir süre önce Intel’in 5G teknolojisini 1 milyar dolar karşılığında Apple’a sattığı biliniyor. Ancak henüz burada katedilmesi gereken çok yol olduğu belirtiliyor. Qualcomm ise amiral gemisi telefonlara bu desteği sağlıyor ve Intel’e göre bu konuda çok önde.

Bu altyapı içerisinde farklı türde cihaz ve antenlere yer veriliyor. Dolayısıyla Qualcomm’un geniş bir çerçevede destek sağlayan ürünler geliştirmesi gerekiyor. Şirket daha önce Verizon ve AT&T ile 5G anlaşmaları yapmıştı. Bu iş birliklerinin arasında Apple da eklenmiş oldu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum