Yatırım yapmaya başla!

iPhone 11 Pro’nun İzinsiz Konum Verisi Topladığı İddia Ediliyor

Apple’ın yeni amiral gemisi iPhone 11 Pro için güvenlik ihlali iddiası ortaya atıldı.
iPhone 11 Pro’nun İzinsiz Konum Verisi Topladığı İddia Ediliyor

ABD’li teknoloji devi Apple her yıl piyasaya sürdüğü iPhone modelleri ile tüm dikkatleri üzerine topluyor. Şirket Eylül ayında yeni iPhone modellerinin tanıtımını gerçekleştirdi. iPhone 11, iPhone 11 Pro ve iPhone 11 Pro Max modelleri satışa çıkması ile beraber kullanıcılardan da yoğun ilgi görüyor. Özellikle uygun fiyat ile çıkan iPhone 11 satışlarının Apple’ı fazlasıyla memnun ettiği belirtiliyor.

Ailenin üst seviye telefonu iPhone 11 Pro, geçtiğimiz günlerde yapılan bir testte kamera performansı ile tüm rakiplerini geride bırakmayı başardı. Ancak telefon bu sefer farklı bir haber ile gündeme geldi. Bir güvenlik araştırmacısı iPhone 11 Pro üzerinde yaptığı çalışmada kritik bir açığa rastladığını duyurdu. Kesin olmamakla beraber bu açığın diğer iPhone 11 modellerinde de olabileceği belirtiliyor.

iPhone 11 Pro’da Güvenlik Riski

iPhone 11 Pro’da Güvenlik Riski

Bilindiği üzere akıllı telefonlar bizim verdiğimiz izinler çerçevesinde konumlarımızı takip ediyor ve bu verileri hizmet iyileştirmesi amacıyla kullanıyor. Hassasiyeti olan pek çok kişi ise herhangi bir izin vermiyor ve kendilerinin takip edilmesini istemiyor. iPhone 11 Pro’nun bu izlemeyi izinsiz bir şekilde yaptığı iddia ediliyor. Güvenlik araştırmacısı Brian Krebs, iPhone 11 Pro’da tespit ettiği güvenlik açığına dair video yayınladı.

Kullanıcıların konum hizmetlerini devre dışı bırakmasına rağmen telefonun takip işlemini yapmaya devam ettiği belirtiliyor. Araştırmacı Krebs, iPhone 11 Pro’nun konum verilerine ulaşmak için kullanıcılara belirli aralıklarla GPS modülüne ping gönderdiğini iddia ediyor. Bu test iOS 13.2.3 kurulu bir iPhone Pro üzerinde yapıldı ve konum hizmeti kullanıcı tarafından devre dışı bırakılmış olmasına rağmen veri toplandığını ortaya koyuyor.

Apple’a Göre Sorun Yok

Apple’a Göre Sorun Yok

Apple forumlarında pek çok kullanıcının da benzer iddiaları dillendirdiği belirtiliyor. Teknoloji devi ise bu konuya dair yaptığı açıklamasında endişe edecek bir durum olmadığını belirtiyor. Telefonun geliştirdikleri gibi çalıştığını söyleyen Apple yetkilileri, daha detaylı bir bilgilendirme yapmaktan kaçınıyor.

Şu an için bunu engellemenin tek bir yolu bulunuyor. O da telefonun ayarlar bölümünden Konum Servisleri’ni tamamen kapalı hale getirmek. Apple tepkilerin artması ile beraber önümüzdeki günlerde iOS sürümüne yeni bir güncelleme ekler mi bekleyip göreceğiz. Güvenlik açığının nasıl çalıştığını aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum