Yatırım yapmaya başla!

iOS ve Android Mağazaları 2019’da Adeta Para Bastı

Akıllı telefon kullanıcılarının uygulama için aboneliklere 2019 yılı içerisinde harcadığı para hesaplandı.
iOS ve Android Mağazaları 2019’da Adeta Para Bastı

Günümüzde akıllı telefonlar hemen herkes tarafından kullanılıyor. Günlük işlerimizin büyük bölümünü bu cihazlardan gerçekleştiriyoruz. Dolayısıyla kullanım amaçlarına yönelik çok sayıda uygulama geliştiriliyor ve milyonlarca kullanıcıya sunuluyor. Kullanıcılar için işletim sistemi olarak iOS ve Android seçenekleri bulunuyor. Geliştiriciler ise uygulama mağazaları olan App Store ve Play Store’ üzerinden kendi ürün ve servislerini kullanıcıların beğenisine sunuyor. Bu mağazaların içerisinde çok sayıda ücretli ve ücretsiz uygulamaya rastlamak mümkün.

Ücretsiz uygulamaların büyük bölümünün içerisinde ise ücretli satın alım ya da abonelik sistemleri bulunuyor. Bu sayede kullanıcılar daha fazla özellikten yararlanabiliyor ve normal kullanıcılara göre ayrıcalıklı hale geliyor. Yapılan harcamalar ise Apple ve Google’ın büyük gelirler elde etmesini sağlıyor. Beraberinde uygulama geliştiriciler de gördükleri ilgi doğrultusunda kazanç elde ediyor. Yapılan son araştırma App Store ve Play Store’da 2019 yılında uygulama içi yapılan harcamaları gözler önüne serdi.

Mobil Mağazalarda Harcanan Para Hesaplandı

Mobil Mağazalarda Harcanan Para Hesaplandı

Araştırma şirketi Sensor Tower, iOS ve Android kullanıcılarının 2019 yılı içerisinde yaptığı harcamaları masaya yatırdı. Rapora göre ABD’deki iOS kullanıcıları oyun harici abonelik sistemlerine 3.6 milyar dolar harcama yaptı. Bu harcama Android tarafında ise 1.1 milyar dolar olarak kaydedildi. Mobil oyunlar harici uygulama mağazalarında yapılan toplam harcama miktarı 4.7 milyar dolara kadar çıkmış oldu. Bu rakamlar 2018 yıla göre yaşanan artışı da gözler önüne seriyor.

2019 yılı verileri ABD’deki uygulama harcamalarında 2018’e göre yüzde 21 artış olduğunu gösteriyor. 2018 yılı içerisinde en popüler 100 uygulamaya yapılan toplam harcama 3.8 milyar dolar olmuştu. Hazırlanan raporda en çok kazandıran uygulamalara da yer verildi. App Store’un zirvesinde YouTube yer alırken Play Store’da Pandora’nın tepede olduğu görülüyor. Toplam gelirlerde ise Tinder zirveyi kimseye bırakmadı.

Araştırmalar App Store ve Play Store’un gelirlerinin geçmiş yıllara göre sürekli artış kaydettiğini ortaya koyuyor. Oyun gelirlerinin de bu rakamlara eklendiği düşünülünce ortaya çok daha büyük bir kazanç çıkıyor. Apple uygulama geliştiricilerin gelirlerinden yüzde 30 kesinti gerçekleştiriyor. Bu oran bir yılı doldurduktan sonra yüzde 15’e kadar düşüyor. Akıllı telefon kullanımının ve uygulama sayısının artması ile beraber 2020 yılı içerisinde de hem geliştiricilerin hem de mağazaların gelirlerinin artacağı tahmin ediliyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum