Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

iOS 14’e Gelen Son Güncelleme Güvenlik Açıklarını Kapatıyor

Apple’ın son iOS 14.4 güncellemesi kritik güvenlik açıklarını kapatıyor.
iOS 14’e Gelen Son Güncelleme Güvenlik Açıklarını Kapatıyor

ABD’li teknoloji devi Apple, iPhone modelleri ile akıllı telefon pazarında adından söz ettiriyor. Şirket geliştirdiği ürünlerin işletim sistemini de kendisi hazırlıyor. Bilindiği üzere iPhone ile beraber iOS sürümlerine de her yıl yenileri ekleniyor. Geçtiğimiz yılın Haziran ayında iOS 14’ün duyurusu yapılmıştı. İşletim sistemi pek çok yeni özellik ve iyileştirme ile kullanıcıların karşısına geliyor. Ancak buna rağmen iOS 14’ün ilk sürümü yayınlandıktan sonra çeşitli hatalar ve güvenlik açıkları ortaya çıkmıştı.

Apple belirli zaman aralıkları ile yeni güncellemeler yayınlıyor. Bu güncellemelerde yeni özellikler ile beraber tespit edilen güvenlik açıklarının da önüne geçilmesi amaçlanıyor. Son olarak iOS 14.4 güncellemesi kullanıcılara dağıtılıyor. Yeni güncelleme pek çok güvenlik güncellemesini barındırıyor. Ayrıca çeşitli iyileştirme ve yenilikler ile bu güncellemenin içerisinde yer alıyor.

iOS 14.4 Yayınlandı

iOS 14.4 Yayınlandı

iOS 14.4 ile birlikte iPhone’da kamera uygulamasınn QR kodları tanıması daha etkin bir hale geliyor. Ses bildirimlerine yönelik kulaklıkların doğru şekilde belirlenmesi için Ayarlar’da Bluetooth aygıt türünü sınıflandırma seçeneği ekleniyor. iPhone 12, iPhone 12 mini, iPhone 12 Pro ve iPhone 12 Pro Max modellerinde iPhone’daki kameranın yeni, orijinal Apple kamerası olarak doğrulanamadığı zamanki bildirimlerde de çeşitli iyileştirmeler yapıldı.
Bu iyileştirmelerin yanı sıra iPhone 12 Pro’nun kamerası ile çekilmiş HDR fotoğraflarda daha gerçekçi görüntülerin elde edilmesi sağlanıyor. Ayrıca Fitness uygulamalarındaki Aktivite verilerinin görüntülenmemesi gibi sorunların da düzeltildiği görülüyor. Daha önce bazı kullanıcılar klavye ile yazı yazarken gecikme yaşadığını belirtiyordu. iOS 14.4 ile bu sorun da düzeltiliyor ve sözcük önerilerinin klavyelerde sorunsuz olarak görüntülenmesi sağlanıyor.

Klavye’nin Mesajlar’da doğru dilde ekrana gelmemesi, Erişilebilirlik’te Anahtar Denetimi’nin etkinleştirilmesinin telefon aramalarının Kilitli Ekran’da yanıtlanmasını engellemesi gibi sorunların da düzeltildiği ifade edildi.

Güvenlik Açıkları Düzeltildi

Güvenlik Açıkları Düzeltildi

iOS 14.4 ve iPadOS 14.4 güncellemeleriyle ilgili olarak yayımlanan güvenlik içeriği sayfasında kernel ve WebKit güncellemeleri altında birtakım düzenleme ve iyileştirmeler dikkat çekiyor. Ayrıca yapılan değişikliklerin çok önemli olduğu vurgulanıyor ve kullanıcıların mutlaka yüklemeleri gerektiği belirtiliyor.

Kernel güncellemeleri altında Apple, kötü amaçlı bir uygulamanın ayrıcalıklarını yükseltebileceğini açıkladı. WebKit güncellemeleri altında ise uzaktaki bir saldırganın rastgele kod yürütülmesine neden olabileceğini belirtiliyor. Her iki ifadeden sonra, güncelleme notlarında “Apple, bu sorunun aktif olarak istismar edilmiş olabileceğine dair bir rapordan haberdar.” ifadesi kullanılıyor.

Bir uygulamanın ayrıcalıklarını yükseltebilmesi, yönetim tarafında daha fazla söz sahibi olacağı anlamına geliyor. Genel olarak yapılan kısa açıklamalar kötü amaçlı bir uygulamanın Apple’ın bazı güvenlik korumalarını aşmış olabileceğini gösteriyor. WebKit istismarı ise uzaktaki bir saldırganın rasgele kod yürütülmesine neden olabilmesi, kullanıcıların kontrol ettikleri bir web sitesini ziyaret ederek telefonlarında bir şeyler yapabileceği anlamına geliyor.

İşlevsellikle ilgili olarak yapılan düzeltmelerin yanı sıra iOS 14.4 ve iPadOS 14.4 güncellemeleri güvenlik açısından da büyük önem taşıyor. Bu nedenle iPhone ve iPad sahiplerinin yeni güncellemeleri yüklemeleri öneriyor. Ayarlar > Genel > Yazılım Güncelleme yolunu takip ederek güncelleme işlemi gerçekleştirilebilir.

Apple’dan Siyahilere Özel Apple Watch Geliyor

Apple’dan Siyahilere Özel Apple Watch Geliyor

Teknoloji devi diğer yandan akıllı saat modelleri için WatchOS 7.3 güncellemesini de kullanıcıların beğenisini sundu. Bu güncelleme ile birlikte Antrenman uygulamasına Apple Fitness Plus ile birlikte gelen Yürüme Zamanı desteği geliyor. Büyütme etkinleştirildiğinde Denetim Merkezi’nin ve Bildirim Merkezi’nin yanıt vermeyen bir duruma gelmesine neden olabilen sorunun düzeltildiği kaydedildi.

Teknoloji devi Siyah Amerikalıların Tarihini Anma Ayı için özel bir Apple Watch piyasaya süreceğini açıkladı. Sınırlı sayıda üretilen bu akıllı saat özel bir kayış ve yeni bir saat kadranına sahip. Aynı zamanda bu saatlerin satışından elde edilecek gelirin bir kısmı sivil haklar kuruluşlarına aktarılacak.

Yeni Black Unity Koleksiyonunun bir parçası olan bu akıllı saat, Pan-Afrika bayrağını yansıtacak şekilde siyah, yeşil ve kırmızı çizgili bir bant ve kadran tasarımına sahip olmakta. Ayrıca yurt dışında 399 dolardan başlayan fiyatlarla sunulan Apple Watch Series 6’nın standart alüminyum versiyonunu andırıyor. Kayış ise ayrı olarak 49 dolara tüketicilere sunulacak.

Sınırlı sayıda çıkacak ürün 1 Şubat tarihinden itibaren ABD’de satışa sunulacak. Teknoloji devi son dönemde ırksal eşitlik girişimlerine yönelik yeni yatırımını duyurmuştu. Firma geçtiğimiz yılın Haziran ayında 100 milyon dolarlık fon ayıracağını açıklamıştı. Geçtiğimiz ay yine ırksal eşitliği teşvik etmek amacıyla 100 milyon dolar daha yatırım yapılacağı açıklanmıştı.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum