Yatırım yapmaya başla!

iOS 14’ün Pano Takibine Yönelik Kısıtlamasına TikTok’tan Başka Uygulamalar da Maruz Kalacak

Geçtiğimiz günlerde iOS 14 ile TikTok’a yönelik bir kısıtlama geleceği öğrenilmişti. Ancak bu kısıtlamadan başka uygulamaların da etkileneceği ortaya çıktı.
iOS 14’ün Pano Takibine Yönelik Kısıtlamasına TikTok’tan Başka Uygulamalar da Maruz Kalacak

ABD’li teknoloji devi Apple geçtiğimiz hafta düzenlediği WWDC2020 etkinliğinde pek çok ürün ve servisinin tanıtımını gerçekleştirdi. Tanıtılan yeniliklerin başında ise iOS 14 işletim sistemi yer alıyor. iPhone 12 modelleri ile beraber kullanıcılara sunulacak iOS 14 pek çok yenilik ve iyileştirmeyi içerisinde barındırıyor. Apple’ın geliştirdiği yazılımlarda geçmişten bu zamana kullanıcı güvenliğine ve gizliliğine yönelik özellikler ön plana çıkıyor.

Hatta pek çok çevre tarafından şirket özgürlükçü davranmamakla eleştiri alıyor. Geçtiğimiz günlerde iOS 14 ile gizliliğe yönelik bir kısıtlamanın daha geleceği ortaya çıkmıştı. Bazı mobil uygulamalar kullanıcılara daha iyi hizmet vermek adına metin bilgilerini panoya kopyalıyor. Kopyalanan veriler daha sonrasında kullanılmak üzere hazır tutuluyor.

Sosyal medya uygulaması TikTok’un böyle bir aracı olduğu belirtiliyor. Apple’ın iOS 14 sürümünün TikTok’un kullanıcı verilerine erişimini kısıtlayacağı geçtiğimiz günlerde ortaya çıkmıştı. Ancak yapılan son araştırma başka uygulamaların da bu yaptırıma uğrayacağını işaret ediyor.

Pano Takibi Yapan 53 Uygulama Daha Tespit Edildi

Pano Takibi Yapan 53 Uygulama Daha Tespit Edildi

iOS 14’ün tanıtımı bile beraber TikTok’a yönelik kısıtlama büyük yankı uyandırmıştı. Çinli sosyal medya sitesi açıklamasında kullanıcılardan herhangi bir veri toplamadığını açıkladı. Bytedance uygulamanın güncel sürümün App Store’a sunduğunu ve her zaman şeffaf bir yönetim sergilediğini belirtiyor. Apple’ın iOS 14 ile pano takibi kısıtlamasına takılan tek uygulamanın TikTok olmadığı görülüyor.

Yapılan araştırmalar App Store’da bulunan 53 uygulamanın daha benzer şekilde pano takibi yaptığını ve verileri burada tuttuğunu gösteriyor. Geliştiricilere göre bu özellik herhangi bir veri ihlaline neden olmuyor. Ancak Apple cephesinde farklı fikir hakim. Söz konusu uygulamalar arasında milyonlarca kişi tarafından indirilen araçlar bulunuyor. Bunlar arasında CNBC, Al Jazeera gibi önde gelen haber uygulamaları yer alıyor. Oyun tarafında ise PUBG Mobile, Bejeweled yine pano takibi yapan uygulamalar arasında bulunuyor.

Söz konusu uygulamaların Android telefonlarda nasıl bir davranış sergilediği şu an için bilinmiyor. Ancak iOS 14 ile beraber çok sayıda uygulamaya yönelik kısıtlama geleceği görülüyor. Teknoloji devinin yeni mobil işletim sistemi iPhone 12 serisi ile beraber kullanıcıların beğenisin sunulacak. Yeni sürümü iPhone 6S ve üstü tüm modeller indirebilecek.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum