Yatırım yapmaya başla!

iOS 14, Instagram’da Gizliliği Sorunu Yaratan Bir Hatayı Ortaya Çıkardı

Apple’ın geçtiğimiz günlerde tanıttığı iOS 14 işletim sistemi Instagram’da bir güvenlik açığını ortaya çıkardı.
iOS 14, Instagram’da Gizliliği Sorunu Yaratan Bir Hatayı Ortaya Çıkardı

Teknoloji devi Apple geçtiğimiz günlerde yeni işletim sistemi iOS 14’ün tanıtımını gerçekleştirmişti. WWDC 2020 etkinliğinde tanıtılan işletim sistemi iPhone 12 modelleri ile beraber kullanıma sunulmuş olacak. iOS 14’ün beta sürümü ise kullanıcıların beğenisine daha önce sunulmuştu. Bu sürüm üzerinde yapılan araştırmalar bazı uygulamaların güvenlik açıklarını ortaya çıkarmaya başladı.

Daha önce iOS 14’ün TikTok’taki kullanıcı verilerine erişimi sınırlayacağı gündeme gelmişti. Bunun sebebi ise uygulamanın panolara kopyalanan verilere erişim sağlaması olmakta. iOS 14 ise pano takibini kısıtlayacak bir özelliğe sahip.

Bu kısıtlamaya TikTok harici başka uygulamaların da maruz kalacağı belirtiliyor. Son olarak iOS 14’ün 14 beta sürümü bir başka sosyal medya uygulamasındaki gizlilik ihlalini ortaya çıkardı. Yapılan çalışma Instagram’ın kamera yoluyla kullanıcılara izinsiz erişim sağladığını gösteriyor.

Instagram Kamerası İzinsiz Çalışıyor

Instagram Kamerası İzinsiz Çalışıyor

Bilindiği üzere sosyal medya uygulamaları sadece kullanıcının komutları doğrultusunda telefonların kamerasından yararlanıyor. iOS 14 ise Instagram için durumun bundan ibaret olmadığını ortaya koyuyor. Buna göre kullanıcılar uygulama içerisinde gezinirken, fotoğraf ya da video çekmeseler bile kameranın açık olduğu belirtiliyor.

iOS 14’ün beta sürümünü kullanan bazı kişiler Instagram’ı rutin olara kullanırken kameranın açık olduğunu gösteren ledin yandığını söylüyor. Bu da uygulamanın kullanıcıları izinsiz bir şekilde takip ettiği anlamına geliyor. Sosyal medya devi ise uygulamada böyle bir özelliğin olmadığını ve yaşanan durumun bir hatadan ibaret olduğunu açıkladı.

Instagram’dan bir sözcü konuyla ilgili “Kameranıza yalnızca siz istediğiniz zaman erişiyoruz. Örneğin, ana sayfa üzerinden kamerayı aktif ettiğinizde. iOS 14 beta sürümünde bazı kullanıcıların kamerayı kullanmadığı zamanlarda bile kamerayı kullanıyormuş gibi göründüğünü belirten bir hata bulduk ve düzeltiyoruz. Bu gibi durumlarda kameranıza erişmiyoruz ve hiçbir şekilde içerikleri kaydetmiyoruz.” açıklamasında bulundu.

Yapılan bu açıklama sonrası Instagram’ın önümüzdeki günlerde yayınlayacağı bir güncelleme ile hatayı ortadan kaldıracağı anlaşılıyor. iOS 14 ise tanıtıldığı günden bu yana gizlilik odaklı özellikleri ile gündeme gelmeye devam ediyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum