Yatırım yapmaya başla!

iOS 13 ile Uygulamaların Konum İzlemesi Büyük Oranda Düştü

iOS 13 işletim sistemine yapılan testler uygulamaların konum izleme oranının düştüğünü gösteriyor
iOS 13 ile Uygulamaların Konum İzlemesi Büyük Oranda Düştü

ABD merkezli teknoloji şirketi Apple, iPhone modelleri ile en çok konuşulan şirketler arasında yer alıyor. Cupertinolu şirket geçtiğimiz yılın Eylül ayında iPhone 11 ailesi olmak üzere pek çok ürün ve servisine dair tanıtım gerçekleştirdi. Her yıl olduğu gibi yeni iPhone modelleri ile beraber iOS sürümünün de gösterimi yapıldı. iOS 13 adıyla çıkan işletim sistemi yeni nesil Apple cihazlara yazılım desteği sağlıyor. Genel itibarıyla iOS 13’ün çeşitli sorun ve hatalar ile gündeme geldiği söylenebilir.

Teknoloji devi geçmişte hiç olmadığı kadar yeni iOS güncellemeleri yayınlamak durumunda kaldı. Güvenliğe verdiği önemle bilinen Apple, yeni işletim sisteminde yaptığı iyileştirmeler ile dikkat çekiyor. Mobil kullanıcılar için günümüzde konum takibi riskli bir hal almaya başladı.

Neredeyse tüm uygulamalar kullanıcılardan aldıkları izinler doğrultusunda ya da habersiz bir şekilde sürekli konum takibi gerçekleştirebiliyor. iOS 13 ise bu konuya yönelik kullanıcı dostu iyileştirmelere sahip. Geçtiğimiz günlerde iOS 13’e gelen konum takibi özelliğinin uygulama geliştiricileri mutsuz ettiği gündeme gelmişti.

iOS 13 Gizliliği ile Öne Çıkıyor

iOS 13 Gizliliği ile Öne Çıkıyor

Yapılan son testler Apple’ın gizlilik için yapmış olduğu çalışmaları ortaya koyuyor. iOS 13’ün kendisinden önceki sürümlere göre çok daha etkin bir gizlilik sağladığı görülüyor. Kullanıcılar yeni işletim sistemleri ile üçüncü parti uygulamaların kendilerini takip etmesine yönelik daha fazla kontrol sahibi olmaya başladı. iOS 13 ile beraber Android 10’da da bu durum gizlilik endişesi olanlar için büyük kolaylık sağlıyor.

FastCompany araştırması iOS 13’ün kendisinden önceki sürümlere göre daha iyi bir gizlilik sağladığını gösteriyor. Yapılan testlerde iOS 13’te uygulamaların konum izleme oranı bir önceki sürüm olan iOS 12’ye göre yüzde 68 oranında düşmüş durumda. Uygulamalar çalışırken ise bu oran yüzde 24 oranında düşüyor.

Mobil uygulamaların büyük bölümü arka planda konum izleme işlemi gerçekleştiriyor. Bunun amacı ise kullanıcılara gösterilecek reklam hedeflemesini doğru belirlemek. Reklam göstermek isteyenler kullanıcıların Wi-Fi başta olmak üzere pek çok verisini konum takibi aracılığı ile kopyalıyor ve pazarlama amaçlı kullanıyor. iOS 13 ile beraber bu kişilerin işinin daha zor olduğunu söyleyebiliriz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum