Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

iOS 13’e Gelen Özellik Konum Takibi Yapan Uygulamaların Geliştiricilerini Mutsuz Etti

iOS 13’e gelen son özellik uygulama geliştiricilere göre indirme sayılarını olumsuz etkiledi.
iOS 13’e Gelen Özellik Konum Takibi Yapan Uygulamaların Geliştiricilerini Mutsuz Etti
HABER GİRİŞ

Apple geçtiğimiz Eylül ayında iPhone 11 modelleri ile beraber yeni işletim sistemi iOS 13’ün de tanıtımını gerçekleştirdi. Başta karanlık mod olmak üzere pek çok yenilik ve iyileştirmeye sahip olan işletim sistemi, bazı sorun ve hatalarla da adından söz ettirdi. Arka arkaya çıkan hatalarn edeniyle Apple ilk kez bu kadar kısa aralıklar ile yeni iOS güncellemeleri yayınlamak durumunda kaldı. Teknoloji devinin ürün ve servislerinde güvenliğe rakiplerine göre daha fazla önem verdiğini söyleyebiliriz.

Bilindiği üzere mobil uygulamaların büyük bölümü kullanıcılara daha iyi hizmet sağlamak adına konum takibi gerçekleştiriyor. Uygulamalar ilk yüklendiğinde kullanıcılardan bu izinleri talep ediyor. Tabi bu durum kimi kullanıcıları ise güvenlik nedeniyle tedirgin edebiliyor. Bunun için iOS 13’e gelen bir özellik uygulamaların kaç kez konum takibi yaptığına dair kullanıcılara bilgi veriyor. Ancak bu özellik uygulama geliştiriciler tarafından pek hoş karşılanmadı.

iOS 13 Özelliği Geliştiricilerin Keyfini Kaçırıyor

iOS 13 Özelliği Geliştiricilerin Keyfini Kaçırıyor

iOS 13 güncellemesi ile gelen özellik uygulamaların gün içerisinde kaç kere konum takibi yaptığını kullanıcılara bildiriyor. iPhone kullanıcıları “Google Haritalar, geçtiğimiz üç günde arka planda çalışırken 120 kez konumunuzu kullandı. Arka planda konumun kullanılmasına izin vermeye devam etmek istiyor musunuz?” gibi uyarılar sayesinde bilgi sahibi olabiliyor. Bu özellik sonrası çok sayıda iPhone kullanıcısının uygulamaları sildiği belirtiliyor. The Wall Street Jorunal’de yer alan rapor, uygulamaların konum takibini kullanıcıların kapattığını gösteriyor.

Raporda konum takibi yapan uygulamalar için “Yakınlık takipli reklamlarda kullanılan konum bilgisinin kalitesini ve doğruluğunu onaylıyor” ifadesi yer alıyor. Bu durum uygulama geliştiricilerin fazlasıyla keyfini kaçırmış durumda. Hatta geliştiriciler ortak hazırladıkları e-postayı Apple CEO’su Tim Cook’a gönderdiler. Mesajda iOS 13 ile gelen yeni özelliğin uygulamaların indirme sayısını olumsuz etkilediğine yer veriliyor.

GCM Yatırım Banner

Geliştiriciler Ortak Şikayette Bulundu

Geliştiriciler Ortak Şikayette Bulundu

Şikayette bulunan uygulamalar arasında Life 360 ve Tile gibi araçlar yer alıyor. Life360 uygulaması kullanıcıların ambulans çağırması halinde takip imkanı sağlıyordu. Tile ise elektronik ürünlerin ve taşınabilir cihazların bulunmasına yönelik hizmet veriyor. Tabi Apple’ın kaybolan iPhone’ları bulmasına yarayan Find My adında bir uygulama mevcut. Teknoloji devi bu uygulaması ile ilgili kullanıcılara herhangi bir bildirim göndermiyor.

Life360 CEO’su bu karar ile ilgili açıklamasında “Bazen aldıkları aksiyonların beklenmedik sonuçları olduğuna inanıyoruz” ifadelerine yer verdi. Apple adına açıklamada bulunan bir yetkili ise toplanan konum verilerinin reklamcılara ve çeşitli fonlara satıldığını söyerek bu önlemi aldıklarını belirtti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.