Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

iOS 13 ile Kullanıcılar Kaybolan Apple Ürünlerini Çevrimdışı Olarak Bulabilecek

Apple’ın tanıtmaya hazırlandığı iOS 13 ile ilgili yeni bir özellik ortaya çıktı. Find My iPhone uygulaması ile artık iPhone, iPad ve Mac ürünleri çevrimdışı bulunabilecek.
iOS 13 ile Kullanıcılar Kaybolan Apple Ürünlerini Çevrimdışı Olarak Bulabilecek
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD’li teknoloji şirketi Apple, geliştirdiği mobil ve masaüstü ürünleri ile milyonlarca kullanıcıya ulaşıyor. Şirket sunduğu ürünleri donanımsal olarak geliştirirken, yayınladığı güncellemeler ile yazılımsal olarak yeni özellikler ile donatıyor. Bilindiği üzere 10 Eylül tarihinde yeni iPhone modelleri düzenlenecek olan etkinlik ile tanıtılacak. Tanıtılacak olan amiral gemileri ile beraber iOS 13 işletim sisteminin de görücüye çıkacağı biliniyor. iOS 13 henüz tanıtılması ancak pek çok yeni özelliğe dair sızıntı ortaya çıktı.

Bu özelliklerden birisi daha ortaya çıktı. Apple’ın iPhone kullanıcıları için ‘Find My iPhone’ uygulaması kaybolan cihazların bulunmasını sağlıyor. Gelen son haber bu uygulamaya önemli bir özelliğin ekleneceğini ortaya koydu. Yeni işletim sisteminin sunulması ile beraber kullanıcılar Find My iPhone uygulamasını internet bağlantısın olmasa da kullanabilecek ve çevrimdışı olarak kaybolan cihazları bulabilecek.

Kaybolan iPhone’lar Çevrimdışı da Olsa Bulunacak

Kaybolan iPhone’lar Çevrimdışı da Olsa Bulunacak

Apple, iPhone kullanıcıları için her ihtimali düşünüyor ve kullanıcılarına yönelik pek çok uygulama geliştiriyor. Bu uygulamalar arasında kritik öneme sahip olanlardan birisi ise ‘iPhone’umu Bul’ özelliği olmakta. Telefonun kaybolması ile berabe kullanıcılar bu uygulama ile iPhone cihazlarını kolayca bulabiliyor. Ancak bu özelliğin çalışması için telefonun Wi-Fi ya da mobil veri ile internete bağlı olması gerekiyor. Şirket bu özelliği bir üst aşamaya taşımanın planlarını yapıyor.

Önümüzdeki günlerde kullanıcılara sunulacak olan iOS 13 ile kaybolan iPhone’ları bulmak için internet bağlantısı şart olmayacak. iPhone, Mac ve iPad cihazlar artık çevrimdışı olsalar da kullanıcılar tarafından bulunabilecek. Daha önce iPhone ile sınırlı olan bu uygulama artık Apple’ın diğer cihazlarına da sunulacak. Şirket uygulamanı adını da ‘Find My’ yani ‘Bul’ olarak değiştiriyor. iOS 13 ile kullanıma sunulacak yeni uygulama ayrıca macOS’ta bulunan Find My Friends uygulaması ile birleştirilecek.

Apple üzerinde çalıştığı ‘Find My’ uygulaması ile ilgili yaptığı açıklamada “Telefonunuz Wi-Fi ya da mobil veriye bağlı olmasa bile çevrimdışı olarak bulabilirsiniz. Cihazınız kaybolduğunda yakınlarda başka bir Apple kullanıcısı varsa, cihaz Bluetooth sinyali ile o kişiden size bildirim gelebilir. Tamamen isimsiz ve uçtan uca şifreleme korumalı. Böylece herkesin mahremiyeti korunuyor.” ifadelerine yer verdi.

Bluetooth’tan Yararlanılacak

Bluetooth’tan Yararlanılacak

Apple’ın çevrimdışı olan cihazların bulunması için Bluetooth teknolojisinden yararlanacağı görülüyor. Bununla beraber masaüstü ve dizüstü için uygulamaları birleştiren şirketi, kullanıcıların başka cihazları ile kaybolan ürünlerini bulmasına olanak sağlayacak.

My Find adı verilen uygulamaya dair paylaşılan yazıda “Çalınan dizüstü bilgisayarınızı bulmak için iPad ya da iPhone cihazınızı kullanabilirsiniz. Bilgisayar ile aynı özel anahtara sahip olan mobil cihazınız ‘Bul’ düğmesine dokunarak üretilen anahtarlar Apple’a yüklenir. Apple milyonlarca kayıtlı cihaz arasından arama yapar ve eşleşen ürünleri size bildirir” ifadelerine yer veriliyor.

Uzmanlar Apple cihazlarının bulunmasının çevrimdışı olarak bulunmasının yanı sıra bu özelliğin kullanıcı gizliliğini tamamen gözetmesi gerektiğini belirtiyor. Yeni özellik ile kaybolan Apple ürünlerinin bulunması daha etkin bir hal alacak. Özelliğin iOS 13 ile beraber kullanıcılara sunulması bekleniyor.

iOS 13’e Artırılmış Gerçeklik Desteği Geliyor

Tanıtımına sayılı günler kalan iOS 13 işletim sistemine dair ortaya çıkan bir diğer özellik ile artırılmış gerçeklik desteğine yönelik. MacRumors tarafından yapılan incelemese yeni işletim sisteminin kaynak kodlarında iPhone ve bazı uygulamalara artırılmış gerçekliğe dair işaretlere rastlandı. Hazırlanan raporda iOS 13 ile sunulacak olan STARTester adlı bir uygulama yer alacak.

Bu uygulama ile iPhone kullanıcılarına ‘worn’ ve ‘held’ adı verilen iki farklı mod sunulacak. Yapılan araştırmada Apple cihazlarının artırılmış destek özelliğine sahip kontrolcüleri de destekleyeceği ortaya çıktı. Daha önce yapılan çalışmalarda Apple’ın artırılmış gerçeklik gözlüğü geliştirdiği ve 2020 yılında bu cihazı piyasaya sunacağı belirtilmişti.

Keza Apple CEO’su Tim Cook’un da bu teknolojiye yönelik açıklamalar yaptığı biliniyor. iOS 13 ile beraber şirketin yeni arayışlar içerisinde olduğu görülüyor. Gelen son haber gösteriyor ki önümüzdeki günlerde Apple’ın adını artırılmış gerçeklik alanında daha fazla duyacağız.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu