Yatırım yapmaya başla!

Günümüz Akıllı Araçların Hackerlere Karşı Savunması Var mı?

IntSights'ın bağlantı özellikleri taşıyan araçlar üzerinde yaptığı araştırma sonuçları oldukça korkutucu geldi.
Günümüz Akıllı Araçların Hackerlere Karşı Savunması Var mı?

En iyi filmlere konu olmuş hackerler, çevrimiçi bağlantılara sızarak istediklerini yapabilen kişilerdir. Yani bir banka, holding vb. yerlerin tüm işleyişlerini kontrol edebilirler. Geçtiğimiz senelerde Renault fabrikalarında siber saldırısına maruz kalarak, araç üretim bantlarını durdurmak zorunda kalmıştı. Yani onlar, belirli bir güvenlik duvarı yoksa istedikleri yere girebilirler. Gerçi duvar olsa da bir şekilde delebiliyorlar!

Şimdiki hacker konumuz, yeni nesil bağlantı özellikleri taşıyan akıllı araçlarımız. En küçük araç segmentine bakıldığında bile bir bağlantı özelliği ile karşılaşıyorsunuz. Navigasyon ekranlarının koyulduğu dönemlerin çok ilerisini yaşıyoruz. Bizler artık bir otonom araçla seyahat edebiliyoruz. Peki bu ne kadar tehlikeli?

Navigasyonların GPS modüllerinden geldiğimiz nokta inanılmaz.

İnanılmaz ancak bir o kadar da korkutucu. Araç içi uydu teknolojisi, birçok durumun kritiğini uzaktan yapabilme şansı tanıyor. 21. yy araçlarının birden fazla bağlantı özelliği de bulunuyor. En başta ekranlarımız artık bir Wi-Fi ile internete bağlanabiliyor. Yani korsanlara davetiye veriliyor.

Ve bunun da yanında Apple CarPlay ve Android Auto gibi mobil bağlantı özellikleri de araç içi ekranlarına aktarabiliyoruz. Firmalar araçlarının bağlantı özelliklerini uzaktan kontrol edebiliyorlar. Tesla markası bir modelinin kamera sistemlerinden, internet bağlantısına kadar ulaşabiliyor. Hatta uzaktan batarya kapasitesini bile açabiliyor.

Peki ağlarda dolaşan ve her şeyi ele geçirme potansiyeline sahip bilgisayar korsanlarına karşı bir şeyler yapılıyor mu? Tesla CEO’su Elon Musk, hackerlere çağrı yapmış ve Model 3’ü ele geçirene, iyi bir ödül verebileceğini söylemişti. Ancak bazı bilimciler araçlarımızın çok savunmasız olacağını ve aklımızın almayacağı kadar durumun tehlikeli olacağını açıklamaktadırlar.

IntSights‘in araştırmaları sonrasında modern araçlarımız hackerlere karşı savunmasız kalıyor.

Yeni açıklanan IntSights raporları korkunç senaryoların gerçekleşebileceğini doğruluyor. Bundan 20 sene sonra sadece otonom sürüşle giden araçlarımız hayatımızın merkez noktasına geldiğinde, korsanların en ufak bir girişiminin sonuçlarını tahmin edebiliyor musunuz?

Araştırma şirketi otomobil firmalarının kendi bağlantı sistemlerine çok güvendiğini ve arabalarına karşı yapılan tehdidi hafife aldıklarını söyledi.

IntSights, “Ürünleri olabildiğince hızlı bir şekilde teslim etme baskısı, araç güvenliği, üretim tesisleri ve otomotiv verilerini büyük ölçüde zorluyor. Endüstri liderleri o zamandan beri, otomobillere yönelik siber suç tehditlerinin orijinal düşünceler kadar ele geçirilemediğini anladı. IntSights, net web’de araç korsanlığı araçları satan, kolayca bulabileceğiniz çevrimiçi mağazalar keşfetti. Bu çevrimiçi mağazalar, otomobil immobilizatörlerinin bağlantısını kesen hizmetlerin yanı sıra, kötü aktörlere araç çalma konusunda tam bir eğitim veren kod kapıcıları ve forumları satan servisler satıyor.” dedi.

Birçok kere Tesla sahiplerinin araçları evlerinin önünden çalınmıştı. Anahtarın yaydığı sinyalleri bir program ile çalan korsanlar, zorlanmadan araçları çalıp götürüyorlar.

2015 yılında DefCon’un yapmış olduğu bir sunumda, Chris Valasek ve Charlie Miller aracın motorunu durabildi, frenleme yapabildi ve sadece bir cep telefonu bağlantısı üzerinden aracın diğer fonksiyonlarını manipüle etmişti.

Diğer bir tehlike ise, şirketler uzaktan araç güncellemeleri için uydu bağlantısından faydalanıyorlar ve bu sırada korsanlar ana sisteme girmeyi başarırlarsa, durumunun şirketler için felaketten öte olacağını söylüyorlar.

Milyonlarca kod satırları ile uğraşan şirketlerin de işi kolay değil. Belki de her dakika ve saniye tetikte olması gerekecek. Anlıyoruz ki bu güvenlik düzeyenin en kusursuz haliyle bizlere gönderilmesi gerekiyor. Düşünsenize, siz yolda giderken birileri can sıkıntısına veya tehdit amaçlı aracınızı ele geçiyor!

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum