Yatırım yapmaya başla!

Son Bir Yılda İnternetten Yapılan Kartlı Ödeme Tutarı 85 Milyar TL!

Bankalararası Kart Merkezi verilerine göre son 1 yılda internetten yapılan kartlı ödeme miktarı 85 milyar TL’ye ulaştı.
Son Bir Yılda İnternetten Yapılan Kartlı Ödeme Tutarı 85 Milyar TL!

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte alışkanlıklarımız da değişiyor. Bugün çok azımızın yanında nakit para taşıması ve nakit ödeme yapması, bu değişimin örneklerinden yalnızca bir tanesi. Sonuçta; bugün hemen hepimiz alışverişlerimizi ve ödemelerimizi internet üzerinden yapıyoruz. Kaldı ki son 5 yılda 256 milyar liralık sanal ödeme yapılması da internet ödemelerinin yaygınlığını kanıtlıyor. Ayrıca son bir yılda yapılan kartlı ödemenin 85 milyara ulaşması da alışkanlıklarımızın ne kadar değiştiğini açıkça gösteriyor…

Bankalararası Kart Merkezi verilerine göre son 1 yılda internetten yapılan kartlı ödeme miktarı şaşırtıcı rakamlara yükseldi.

Bankalararası Kart Merkezi verilerine göre son 1 yıl!

Ve miktar yıl sonuna kadar epey artacağa benziyor. Zira kredi kartını online alışverişe açtırmayla ilgili yapılan düzenlemenin süresinin 31 Aralık’a kadar uzatılması da bu durumda etkili olacak.

BKM’nin verilerine göre Ağustos 2016 – Temmuz 2017 dönemini kapsayan süreçte internetten kartlı ödeme tutarı 84.7 milyar liraya ulaştı.

Ağustos 2016 – Temmuz 2017 dönemini kapsayan süreç

İnternetten ödeme alışkanlıklarının her geçen gün biraz daha artması BKM’nin verilerine de yansıdı.

Yıllık % 44 olan büyüme hızının bu şekilde ilerlemesi halinde 2017 yılı sonuna kadar internetten kartlı ödeme tutarı 98.4 milyar liraya ulaşacak.

2017 yılı sonuna kadar internetten kartlı ödeme tutarı 98.4 milyar liraya ulaşacak.

Raporlara bakıldığında mobilya, market ve giyim sektöründe internetten kartlı ödemeler ikiye katlanırken, sektörel dağılım sonuçları şöyle oldu.

Geçen yılın aynı dönemine kıyasla mobilya ve dekorasyon hizmeti için yapılan kartlı ödemeler, % 149 artış göstererek 144 milyon lira oldu.

mobilya ve dekorasyon hizmeti için yapılan kartlı ödemeler!

İnternetten en fazla sanal ödeme yapılan diğer sektörler, % 119 artışla 363 milyon liraya ulaşan market ve AVM, % 102 artışla 350 milyon liraya ulaşan giyim ve aksesuar, % 91 artışla 106 milyon liraya ulaşan sağlık ürünleri ve kozmetik sektörü oldu.

Motorlu Taşıtlar Vergisi ödemelerinde de online yapılanların sayısı fark edilir seviyede arttı.

Motorlu Taşıtlar Vergisi ödemelerinde de online yapılanların sayısı fark edilir seviyede arttı

MTV’nin ikinci taksitinin ödendiği Temmuz ayında, kredi kartlarıyla 3 milyar liralık ödeme yapıldı. Nitekim bu veri, geçen yılın aynı dönemine kıyasla % 47’lik bir büyüme yaşandığını gösterdi. Ayrıca Temmuz’da internetten en fazla ödeme yapılan sektör 1.8 milyar liralık tutarla Kamu-Vergi Ödemeleri sektörü oldu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Bankalar kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum