Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İnternet Üzerinden Korsan Film ve Dizi İzleyenlere Kötü Haber

Günümüzde film ve dizi izleme aktivitesi ağırlıklı olarak internet ortamına indirgenmiş durumda. Kültür Bakanlığı’ndan ise internet üzerinden korsan içerik izleyenleri üzecek bir çalışmanın yolda olduğu belirtildi. İşte detaylar…
İnternet Üzerinden Korsan Film ve Dizi İzleyenlere Kötü Haber
Son Güncelleme: 
Yorum

İnternetin dünyanın hemen her yerinde sıkça yaygınlaştığı bir gerçek. Hemen herkes erişilebilirliğinin kolay olması ve ücret sıkıntısı olmaması sebebiyle, internet üzerinden rahatlıkla film ve dizi izleyebiliyor. Ancak bu içeriklerin telif hakkı ödenmeden yayınlanması ve ücretsiz olarak izlenebiliyor olması yasa dışı bir durum teşkil ediyor.

Dünyanın her yerinde korsan içerikle mücadelede sürekli yeni yaptırımlar yapılıyor. Ülkemizde de konuyla ilgili Kültür Bakanlığı harekete geçmiş durumda. Bakanlığın üzerinde çalıştığı yasa teklifinin kısa zamanda meclis gündemine gelmesi bekleniyor. Yenişafak Gazetesi’nden Fatih Erturan’ın haberine göre, bu yasa taslağı ile internet üzerinden korsan olarak film ve dizi izlemenin tamamen önüne geçilmesi planlanıyor.

Korsan İçerik Barındıran Sitelere Kapatma Geliyor

Kültür Bakanlığı’nın yaptığı çalışma ile öncelikle Dijital Hak İhlalleriyle Mücadele Merkezi kurulması amaçlanıyor. Bu kurum internet üzerinden korsan yayın yapan sitelere yaptırım gücünü elinde bulunduracak. Bu birim sadece korsan film ve dizi için değil, telif hakkı ödenmemiş içerikleri barındıran tüm sitelere yaptırım uygulayabilecek. Telif sahiplerinin bu kuruma şikayette bulunmasıyla beraber korsan içerikli siteler doğrudan kapatılacak.

Şikayette Bulunan Kişiye Dava Yolu Açılıyor

Tasarının mecliste yasalaşmasıyla beraber korsan içerik barındıran siteleri zor günler bekliyor diyebiliriz. Sistemin işlemesi şu şekilde olacak. Öncelikle telif sahibinin, Dijital Hak İhlalleriyle Mücadele Merkezi’ne yapacağı başvuru değerlendirilecek ve uygun bulunması halinde siteler erişime tamamen kapatılacak. Ancak yaptırım hakkı bununla bitmiyor. Eğer telif hakkı sahibi isterse bu sitenin sahiplerine dava açabilecek.

İçeriklerin telif hakkını bulunduran çok sayıda firmanın bu durumdan son derece muzdarip olduğunu düşünecek olursak bu siteleri çok sayıda dava bekliyor diyebiliriz. Davaların lehte sonuçlanması halinde korsan site sahiplerinin yüklü miktarda tazminatlar ile karşılaşabileceği görülüyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu