Yatırım yapmaya başla!

İnternetten Kartlı Ödemeler Kasım’da Rekor Kırdı!

BKM tarafından açıklanan rakamlara göre Kasım ayında Türkiye genelinde 144,5 milyon adet banka kartı bulunurken, internetten yapılan kartlı ödemeler 13,5 milyar TL ile rekor kırdı.
İnternetten Kartlı Ödemeler Kasım’da Rekor Kırdı!

Bankalararası Kart Merkezi (BKM) Kasım ayı kartlı ödeme verilerini açıkladı. Buna göre Kasım ayında ülke genelinde 13,5 milyar liralık rekor tutarında internetten ödeme yapıldı. Söz konusu rakam geçen yılın aynı dönemine göre %47 oranında artış gösterdi.

Kasım sonu itibarıyla 65,9 milyon adet kredi kartı ve 144,5 milyon adet banka kartı bulunduğu bildirildi. Yine 2017 yılının Kasım rakamları ile kıyaslandığında, kredi kartı sayısında %6’lık, banka kartı sayısında %11’lik artış olduğu belirtildi.

Kasım ayının bitimiyle birlikte Türkiye’de kullanılan kart sayısı 210 milyonu geçti.

BKM verilerine göre Kasım ayında, banka ve kredi kartlarıyla toplamda 72 milyar TL’lik ödeme yapıldı. Bunun 63,3 milyar lirası kredi kartlarıyla, 8,7 milyar lirası banka kartlarıyla oldu. 2017 yılının aynı ayına göre banka kartlarıyla yapılan ödemelerde %35, kredi kartıyla yapılanlarda %20 oranında artış görüldü.

Kartlı ödemelerin toplamında ise %21’lik bir büyüme oldu. İnternetten yapılan ödemeler, toplam kartlı ödemelerdeki büyümenin üzerinde artış gösterdi. Toplam kartlı ödemeler içinde internetten ödemelerin payı, geçen yılın Kasım ayında %15 iken, bu sene %18 oldu.

İnternetten kartla yapılan ödemelerde, en fazla artış sağlık ürünleri ve kozmetikte yaşandı.

Kasım ayında geçen yılın aynı dönemine kıyasla, sağlık ve kozmetikte %156 artışla 350 milyon TL, giyim ve aksesuarda %113 artışla 1,21 milyar TL, gıda ürünlerinde %66 artışla 85 milyon TL, seyahat acentelerinde %55 artışla 984 milyon TL, mobilya ve dekorasyonda ise %50 artışla 232 milyon TL harcandı. Söz konusu dönemde 31,8 bin adet farklı iş yerinden internetten ödeme yapıldı. Geçen yılın Kasım ayında bu rakam 26,6 bin adet seviyesindeydi.

Kasım ayında yaklaşık 14,2 milyon adet farkı karttan internetten ödeme yapıldı.

2017 yılının aynı ayında 11,7 milyon adet farklı karttan internetten ödeme yapılırken, bu sene %21’lik artışla 14,2 milyon adet farklı kart kullanıldı. Genel Kartlı Ödeme Endeksi’nin 12 ay hareketli ortalama gelişimine bakıldığında, Kasım’da nominal olarak %20,7, reel olarak ise %4,5 oranında büyüme oldu. Hane Halkı Kartlı Ödeme Endeksi geçen yılın aynı dönemine göre nominal olarak %18,2, reel olarak %2,3 büyüme gerçekleştirdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Bankalar kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum