Yatırım yapmaya başla!

İnternette 1 Dakikada 36 Bin Lira Harcandı

İnternette 1 Dakikada 36 Bin Lira Harcandı

Hiç kuşkusuz internet hayatımızın vazgeçilmez ihtiyaçları arasında ilk sıralarda yer alıyor. Kullanım alanına her geçen gün bir yenisi eklenen internetten en çok faydalandığımız alanlar arasında alışveriş bulunuyor.

Yoğun hayat temposu, iş dünyasının koşturmacası ve vakit yetersizliği nedeniyle çoğu insan alışveriş yapmaya fırsat bulamıyor. İşte bu noktada internet tam da ihtiyacımız olanı karşılıyor ve alışveriş mağazalarını evimize getiriyor. İnternetten yapılan bu alışverişlerse, gün geçtikçe artıyor.

“Türkiye E-Ticaret 2014 Pazar Büyüklüğü” raporu yayımlandı. Bilişim Sanayicileri Derneği (TÜBİSAD), Elektronik Ticaret İşletmecileri Derneği (ETİD), Deloitte Türkiye ve ComScore ortaklığında hazırlanan bu rapora göre, Türkiye internette dakikada 36 bin lira harcadı.

Yayımlanan bu rapora göre Türkiye’de 2014 yılında internette yapılan alışverişin toplam hacmi %35 arttı ve 18.9 milyar liraya yükseldi. Bu da günde 51.7 milyon lira, saatte 2.1 milyon lira, dakikada ise 36 bin lira harcandığı anlamına geliyor.

Yapılan bu alışverişlerin büyük kısmını tatil ve seyahat harcamaları oluşturuyor. Gelen verilere göre Türkiye’de geçen yıl internetten 6.8 milyar lira tatil harcaması yapıldı. En çok harcama yapılan diğer bir kategori ise online perakende oldu. 2014 yılında toplamda 6.5 milyar lira online perakende grubunda harcama yapılmış.

Kategori bazında artış oranlarına bakıldığında, geçen yıla kıyasla elektronik ürünlerde %48 artış oldu ve internetten yapılan alışverişlerde toplamda 1.4 milyar lira gelir elde edildi.

Ülke ekonomisinin yavaş büyüdüğünü ve elektronik ticarette istenen noktada olmadıklarını belirten TÜBİSAD Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Cılız, “E-ticaret çok geniş bir ekosistem ve paydaş haritası için değer ortaya koyuyor. Bu nedenle e-ticaretin gelişimi, sağlıklı bir hukuki zemin ve sektörün gelişimine yönelik yasal yapılanmalarla desteklenmesi gerekir. Böylece e-ticaretin vergi gelirlerinin, istihdamın ve ticari canlılığın artmasına katkısı daha fazla olacaktır,” şeklinde konuştu.

2014 yılında Türkiye’de internetten yapılan alışverişlerin rakamsal değerlerine de şöyle bir göz atacak olursak;

  • 18.9 milyar lira – İnternetten yapılan toplam harcama
  • % 35 – Toplam gelirdeki yıllık büyüme
  • 6.8 milyar lira – Tatil ve seyahate harcanan toplam para
  • 6.5 milyar lira – Online perakendeye harcanan toplam para
  • 2.1 milyar lira – İnternetten oynanan bahis geliri
  • 1.5 milyar lira – Özel alışveriş sitelerinde yapılan alışveriş toplamı
  • 1.4 milyar lira – İnternetten satılan elektronik ürünlerin toplam geliri
  • 700 milyon lira – Giyim ve ayakkabıya harcanan toplam para
  • 400 milyon lira – Ev ve dekorasyon ürünlerine harcanan para
  • 200 milyon lira – Eğlence ve kültür sitelerinden yapılan alışverişlerin toplamı oldu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum