Yatırım yapmaya başla!

İnternet Yayınlarına RTÜK Denetimi Getiren Taslak Yayınlandı

Uzun zamandır gündemde olan Türkiye’deki internet yayınlarına RTÜK denetimine ilişkin düzenleme taslağı, kurumun internet sitesinde yayınlandı.
İnternet Yayınlarına RTÜK Denetimi Getiren Taslak Yayınlandı

Bilindiği üzere yaklaşık 8 ay önce internet yayınlarının RTÜK denetimine girmesini sağlayan düzenleme gündeme gelmişti. Düzenleme ile Türkiye’de internet yayıncılığı yapan şirketlerin içeriklerine RTÜK tarafından denetleme yetkisi ve lisans alma zorunluluğu getiriliyor. Bu hafta içinde RTÜK konuyla ilgili toplantı gerçekleştirmiş ve taslak oy çokluğu ile kabul edilmişti.

Düzenlemeni yakın zaman içerisinde Resmi Gazete’de yayınlanması beklenirken bazı maddeleri nedeniyle epey tepki toplamıştı. Yayıncıların internet üzerinden ayrıca yayınladıkları içerikler dahil olmak üzere, başta Netflix ve Blu TV gibi platformların içeriklerine de denetim yetkisi getiren taslak, RTÜK’ün internet sitesinde yayınlandı.

Tepki Çeken Madde Kaldırıldı

Tepki Çeken Madde Kaldırıldı

RTÜK’ün düzenlemeyi ilk olarak kabul ettiği yönetmelikte “abonelere ilişkin her türlü bilgi ve belgeyi verme” maddesi bulunuyordu. Kullanıcı gizliliği ile ilgili tartışma yaratan bu maddeye RTÜK’ün son olarak yayınladığı taslakta yer verilmedi. Tepki çeken madde “varsa koşullu erişim sağlanan kullanıcı sayılarına ilişkin Üst Kurul tarafından istenilen her türlü bilgi ve belgeyi verme” şeklinde değiştirildi.

Bu maddeye göre internet yayın platformları, düzenleme resmileştiği gün itibari ile kullanıcı bilgilerini RTÜK ile paylaşmak mecburiyetinde olmayacaklar. Şirketler haliyle ücretli olarak hizmet verdikleri kullanıcıların kişisel bilgilerini başka kurumlar ile paylaşmayı reddediyordu.

Lisans Ücretlerinde İndirime Gidildi

Lisans Ücretlerinde İndirime Gidildi

RTÜK’ün internet sitesi üzerinden yayınladığı taslakta dikkat çeken bir diğer değişiklik ise lisans ücretleri ile ilgili. Taslakta yapılan değişiklik ile radyo yayını için belirlenen lisans ücreti 25 bin TL’den 10 bin TL’ye, isteğe bağlı yayın için lisans ücreti ise 200 bin TL’den 100 bin TL’ye indirildi. İnternetten televizyon yayını yapmak için gereken lisans ücreti ise değiştirilmeyip 100 bin TL olarak karara bağlandı.

Ayrıca radyo, televizyon ve çeşitli yayınları kendilerine ait internet sitelerinden ya da mobil uygulamalar üzerinden yayınlayan şirketlerin de, internet ortamından yayın iletim yetkisi almaları gerekiyor. l

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum