Yatırım yapmaya başla!

İnternet Yayınları RTÜK’ün Denetleme Alanına Giriyor!

Maliye Bakanlığı tarafından hazırlanan kanun tasarısının yasalaşması halinde internet yayınları RTÜK denetimine tabi olacak. İşte detaylar…
İnternet Yayınları RTÜK’ün Denetleme Alanına Giriyor!

İnternetin son yıllarda inanılmaz bir hızla yaygınlaşması, yeni tartışmaları da beraberinde getiriyor. Televizyon kanallarında uygulanan sansürün ve RTÜK tarafından kanallara uygulanan yaptırımın artması son yıllarda yayıncıları yeni arayışlara yönlendirmişti.

İnternet üzerinden yayıncılıkta son yıllarda büyük atılım gerçekleşmişti ve televizyon kanallarına göre yayıncılar burada daha rahat hareket etme imkanı buluyorlardı. Ancak yaşanan bir gelişmeyle bu mecraya da denetimin geleceği ortaya çıktı. Hükümet Sözcüsü ve Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ katıldığı bir televizyon programında, internet yayınlarının RTÜK tarafından denetleneceğini açıkladı.

Adnan Oktar’ın Yayınlarının Büyük Etkisi Var

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, özellikle Adnan Oktar’ın gerçekleştirdiği yayınlarla ilgili halktan yoğun şikayet geldiğini belirtti. Bu açıklamadan yola çıkarak yapılan değişiklikte Adnan Oktar’ın çok konuşulan yayınlarının etkisi olduğunu söyleyebiliriz.

Bilindiği üzere son yıllarda A9 kanalı üzerinden ve internetten yaptığı yayınlar ile Adnan Oktay kamuoyunda sıklıkla tartışılıyordu. Her ne kadar yapılan değişiklikte bu yayınların etkisi var gibi görünse de aslında tasarı çok daha fazlasını içeriyor.

RTÜK Yetkisi Tüm İnternet Platformunu Kapsıyor

Meclise gönderilen ve yasalaşması beklenen kanun tasarısıyla internet üzerindeki tüm yayıncıların RTÜK denetimine tabi tutulacağını söyleyebiliriz. Bununla ilgili çok net bir açıklama yapılmamış olsa da YouTube, Netflix, puhuTV, BluTV ve Digiturk Play gibi dijital dünyanın önde gelen yayın platformları bu değişiklikten etkilenecek gibi görünüyor.

Hazırlanan yasa tasarısına göre bu platformların internetteki yayınlarına devam etmeleri için RTÜK’ten geçici yayın hakkı ya da lisans alması gerektiği belirtiliyor. Yayıncılar bu gereklilikleri yerine getirmediği takdirde ilgili içerikleri kaldırılabilir ya da engellenebilir. Özellikle son günlerde milyonlarca takipçiye ulaşan ve büyük kazançlar sağlayan Youtuberların bu değişiklikten ne derece etkileneceği ise merak konusu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum