Yatırım yapmaya başla!

Intel Dev İşletmelerin Hizmetine Sunacağı Yapay Zeka Temelli İşlemcisini Duyurdu

ABD merkezli teknoloji devi Intel, işlemci dünyasına devrim niteliğinde bir ürün sunuyor. Şirket ilk yapay zeka altyapısına sahip Springhill adını verdiği işlemcisini duyurdu.
Intel Dev İşletmelerin Hizmetine Sunacağı Yapay Zeka Temelli İşlemcisini Duyurdu

Masaüstü ve dizüstü bilgisayarlar için işlemci üreten teknoloji şirketleri Intel ile AMD arasında kıyasıya bir rekabetin yaşandığı biliniyor. Şirketler araştırma ve geliştirme çalışmalarına büyük yatırımlar yapıyor ve birbirinden yüksek performansa sahip ürünler geliştirmek için çalışıyor. Geliştirilen bir bilgisayarın yüksek performans ile çalışmasında baş aktörlerden birisi işlemciler olmakta. Intel ise bu deneyimi en üst seviyeye taşımak için yeni ürünler tanıtıyor.

Intel’in ürün yelpazesinin oldukça geniş olduğunu söyleyebiliriz. Normal kullanıcılar için daha çok işlemci geliştiren teknoloji devi diğer yandan büyük veri merkezleri için özel ürünler sunuyor. Şirketin tanıttığı son işlemcisi büyük bilgi işlem merkezlerine yönelik olarak geliştirildi. Springhill adı verilen yeni işlemci Intel tarafından tanıtıldı. Bu işlemci yapay zeka özelliğine sahip olmasıyla tarihte bir ilk oluyor.

Intel’den Yapay Zeka Atağı

Intel’den Yapay Zeka Atağı

Günümüzde teknoloji devlerinin yapay zekaya yönelik büyük yatırımlar yaptığı biliniyor. Yapılan yatırımlar ile beraber ortaya yepyeni ürünler çıkıyor. Yapay zekaya ilgisi olan başlıca şirketler arasında Intel’in olduğunu söyleyebiliriz. Teknoloji devinin İsrail’deki tesisinde geliştirilen Nervana NNP-I ya da Springhill adı verilen yapay zeka özellikli ilk işlemcisi görücüye çıktı. Yeni işlemci 10 nm Ice Lake mimarisi ile geliştirildi.

Intel yapay zekalı işlemciyle ilgili yaptığı tanıtımda yeni ürünün minimum güç tüketimi ile yüksek performans sağladığını belirtiyor. Hatta dünyanın en büyük sosyal medya platformu olan Facebook tarafından işlemcinin kullanılmaya başlandığı Intel tarafından açıklandı. Intel işlemcinin geliştirme aşamasında İsrail merkezli yapay zeka şirketlerine büyük yatırımlar yaptı ve şimdi meyvesini toplamaya başladı. Şirketin ülkede faaliyet gösteren 3 yapay zeka girişimine 120 milyon dolardan fazla yatırım yaptığı daha önce gündeme gelmişti. 

Yeni yapay zeka özelliğine sahip işlemcilerine dair açıklamalarda bulunan şirket yöneticilerinden Naveen Rao, “Gelecekte yapay zekanın her yerde olmasını sağlamak amacıyla oluşturulan bütün verileri ele almalıyız ve kuruluşların bu konuda donanımlı olduğundan emin olmalıyız. Kuruluşların bilgileri etkin bir şekilde kullanmaları ve bilgilerin toplandıkları yerlerde işlem yapmaları gerekiyor. İleri düzey bilgisayarların karmaşık yapay zeka uygulamaları için hızlanması gerekir.” diye konuştu.

Xeon Serisine Yardımcı Olacak

Xeon Serisine Yardımcı Olacak

Bilindiği üzere Intel son kullanıcıya ait ürünleri ile pazarda büyük yere sahip. Ancak işletmeler için geliştirilen özel işlemci serileri mevcut. Bu serilerin başında ise Xeon modelleri geliyor. Xeon işlemciler özel veri merkezlerinde çok sayıda soket ile beraber sunuluyor ve çok daha fazla çekirdek yer alıyor.

Veri ve bilgi işlem merkezlerine yönelik çözümler geliştiren Intel, yapay zeka özellikli Springhill’in Xeon modellerine de yardımcı olacağını açıkladı. Yapay zekaya büyük yatırımlar yapılsa da gelinen nokta itibariyle daha çok yol alınacağı biliniyor. Yapay zekanın oldukça karmaşık bir yapısı mevcut ve şirketler bu yapıyı çözmek için her yolu deniyor.

Xeon işlemciler ile Springhill’in bir araya gelmesi ile beraber yapay zekanın ardındaki karanlığın çok daha kısa sürede aydınlatılması planlanıyor. Görünen o ki Intel yakın gelecekte bu yatırımları ile çok daha büyük yenilikler ile karşımıza çıkacak.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum