Paylaşım

Intel Virüslere Karşı Ekran Kartlarından Destek Alacak


 

Teknoloji devi Intel, işletim sistemlerini tehdit eden virüslerle mücadele için grafik birimlerinden yararlanacak.

ABD’nin önde gelen teknoloji devlerinden biri olan Intel, son günlerde güvenlik açıklarıyla gündeme gelmiş ve dünyada büyük yankı uyandırmıştı. Bilgisayarların ve işletim sistemlerinin en büyük belalarından biri olan virüs yazılımlarına karşı mücadele eden antivirüs yazılımları performans gereksinimlerini Intel’in işlemcilerinden sağlıyor.

Geçtiğimiz günlerde harici ekran kartı üreteceğini duyurarak sektörün iki devi Nvidia ve AMD’ye rakip olacağı konuşulan Intel, virüs yazılımları ile mücadele ederken de grafik birimlerinden yararlanmaya başlayacak. Normalde antivirüs yazılımları PC güvenliğini sağlarken gerekli desteği işlemcilerden sağlıyordu. Ancak Intel bu alanda ekran kartlarından da yararlanmayı amaçlıyor.

Hızlandırılmış Bellek Tarama Sistemi

Intel kaynaklarından yapılan açıklamada PC’lerin virüs tarama işlemini gerçekleştirdikleri sırada işlemciler üzerinde oluşan iş yükünü grafik birimlerine kaydırılması planlanıyor. Hızlandırılmış Bellek Tarama adıyla duyurulan teknoloji ile bellek tabanlı saldırılara karşı gerekli güvenlik, ekran kartları üzerinde gerçekleştirilecek.

Gerçekleşecek olan bu değişiklikle beraber işlemcilerin performanslarının daha stabil olması amaçlanıyor. Bu sayede daha az ısınma sağlanacak ve enerji verimliliği en üst düzeye çıkarılmış olacak. Intel yaptığı testlerle birlikte, antivirüslerin tarama yaptığı esnadaki işlemci yükünün yüzde 20’den yüzde 2’ye kadar geriletmeyi başarmış durumda.

Intel Bu Alanda Microsoft ile İş Birliği İçinde

ABD’li teknoloji devi Intel, bu projeyi gerçekleştirirken üçüncü taraf yazılım geliştiricilerinden de destek almayı planlıyor. Bu alanda Intel ile en büyük iş birliğinde bulunan firma olan Microsoft, kendi güvenlik yazılımlarında bu özelliği kullanmaya başlayacak. Intel’in vermiş olduğu bu destek sadece Microsoft ile sınırlı kalmayıp diğer güvenlik yazılımı geliştiricileriyle de devam etmiş olacak.

Intel’in yeni nesil tehdit algılama teknolojisi Skylake, Kaby Lake ve Coffee Lake mimarisine sahip işlemcilerde kullanılabilir durumda olacak. Yeni teknolojisinin testlerini gerçekleştirmiş olan Intel’in yayınlayacağı bir güncelleme ile bunu son kullanıcıya ulaştırması bekleniyor.

Paratic Piyasalar

Yorumları Görmek İçin Tıklayın