Yatırım yapmaya başla!

Intel Uygun Fiyatlı İşlemci Modellerinde AMD’ye Kullanıcı Kaptırdığını Kabul Etti

Bilgisayar için işlemci üreten Intel ve AMD arasındaki rekabet kızışmaya devam ediyor. Intel’den bir yönetici uygun fiyatlı işlemci pazarında paylarının düştüğünü söyledi.
Intel Uygun Fiyatlı İşlemci Modellerinde AMD’ye Kullanıcı Kaptırdığını Kabul Etti

Bilindiği üzere masaüstü ve dizüstü bilgisayarlar için işlemci seçeneklerini Intel ve AMD oluşturuyor. Bu durum iki şirket arasında kıyasıya bir rekabet yaşanmasına neden oluyor. Geçmiş yıllardan bu yana Intel’in pazarın büyük bölümünü elinde tuttuğu ve AMD’ye karşı üstünlüğü olduğunu söyleyebiliriz.Ancak son yıllarda bu durum tersine değişmeye başladı. AMD’nin Ryzen serisi Intel’e karşı daha fazla söz sahibi olmaya başladığı biliniyor.

Intel ve AMD hem dizüstü hem de masaüstü bilgisayarlar için işlemci üretiyor ve hem üst seviye hem de orta seviyeye yönelik modeller geliştiriyor. Bir Intel yöneticisi ise yaptığı açıklama ile uygun fiyatlı işlemci alanında pazar paylarında düşüş yaşandığını itiraf etti. Açıklama Intel Teknoloji Grubu Genel Müdürü Jason Grabe’den geldi.

Intel: Pazar Payımız Düşüyor

Intel: Pazar Payımız Düşüyor

Intel yöneticisi Grabe, özellikle son bir yıllık süre içerisinde uygun fiyatlı bilgisayarlar için geliştirdikleri işlemcilere dair pazar paylarının düştüğünü ifade etti. Bu açıklamalar AMD’ye karşı son dönemde kaybettiklerinin itirafı gibi yorumlansa da Grabe, ilerleyen dönemde daha agresif bir politika izleyeceklerini söyledi. Tabi agresif tavırdan neyin kastedildiğini önümüzdeki günlerde göreceğiz.

Şirkete yakın kaynaklardan gelen açıklamalar Intel’in AMD ile daha etkin bir şekilde rekabet etmek adına ürünlerinin fiyatlarına düzenleme yapacağı yönünde. Teknoloji devi geçtiğimiz günlerde bazı işlemci modellerinde indirime gideceğini duyurmuştu. Bu hamle sonrası Intel, AMD’ye kaptırdığı müşterilerini kazanır mı bilinmez ancak rekabet kızışmaya devam edecek gibi görünüyor.

AMD, Ryzen ile Fark Yarattı

AMD, Ryzen ile Fark Yarattı

Her ne kadar Intel uzun zamandır rekabette açık ara önde olsa da, son yıllarda AMD’nin büyük bir atak yaptığı görülüyor. Özellikle Ryzen serisi ile şirket büyük çıkış yakaladı ve Intel’in pazar payını olumsuz etkiledi. İlk yıllarda bilgisayarlar için K5 modeli ile piyasaya çıkan teknoloji devi, zaman içerisinde Intel’in epey gerisinde kaldı. Burada uygun fiyatlı dizüstü ve masaüstü bilgisayarlara yönelik işlemciler ile AMD’nin büyük fark yarattığı görülüyor.

Uzmanlar Intel yetkilisinden gelen açıklamalar AMD’ye karşı savaş kaybı olarak yorumladı. Teknoloji devleri Intel ve AMD arasında rekabetin kızışması hiç kuşkusuz kullanıcılara yarayacaktır. Artan rekabet birbirinden güçlü ürünlerin çıkmasına neden olurken fiyat anlamında da kullanıcıların lehine işleyecektir.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum