Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Intel Tarihi Zarara Rağmen Yılın İkinci Yarısı Toparlanma Bekliyor

Önde gelen çip üreticisi Intel, yılın ilk çeyreğinde tarihinin en büyük zararını bildirdi. Detaylar geliyor…
Intel Tarihi Zarara Rağmen Yılın İkinci Yarısı Toparlanma Bekliyor
HABER GİRİŞ

ABD merkezli yonga üreticisi Intel, yılın ilk çeyreğine dair mali tablolarını açıkladı. Şirket ilk çeyrekte 2,8 milyar dolar zararla tarihinin en büyük zararını bildirdi. Geçen yılın aynı döneminde 8,1 milyar dolar net kar sağlanmıştı.

Şirketin geliri bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 36 azaldı ve 11,7 milyar dolar olarak gerçekleşti. Geçen yıl ilk çeyrekte 18,4 milyar dolar gelir bildirilmişti. Hisse başına zarar ise bu döneme 0,66 dolar olarak hesaplandı.

Intel Geleceğe Dair İyimser

Beklenti altı açıklanan mali sonuçlara rağmen yılın ikinci yarısında toparlanma bekleniyor. Intel, düşen brüt kar marjlarının yılın ikinci yarısında düzeleceğini söyledi ve uzun süredir ertelenen bir çipi hacim olarak sevk ettiğini bildirdi.

Intel İcra Kurulu Başkanı Pat Gelsinger, şirketin itibarını üzerine inşa ettiği PC pazarında istikrar işaretleri gördüğünü söyledi.

Gelsinger, stoklar istikrar kazandıkça PC pazarında bazı yeşil filizler gördüğünü ve görünümün iyileştiğini ifade etti. Şirketin veri merkezi işindeki konumunu korumasını beklediğini sözlerine ekledi.

GCM Yatırım Banner

Yatırımcılarla bir konferans görüşmesi sırasında şirket, yılın ilk yarısında tarihi düşük seviyelere inen düzeltilmiş brüt kar marjlarının ikinci yarıda yüzde 40’ın üzerine çıkacağını tahmin etti.

Forrester’ın araştırma direktörü Glenn O’Donnell, “Rakamlar Intel’in kötüye gideceğini gösteriyor. Bu nedenle önümüzdeki çeyrekler büyük ölçüde kurumsal teknoloji satın alımlarına bağlı,. Teknoloji harcamalarının yavaş yavaş artacağına inanıyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Summit Insights analisti Kinngai Chan ise “Yatırımcıların ikinci çeyrekte brüt marj görünümünden hayal kırıklığına uğrayabileceğini anlıyoruz, ancak brüt kar marjının yılın ikinci yarısında toparlanacağından eminiz” diye konuştu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.