Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

SSD’den Bir Sonraki Depolama Teknolojisi Intel Tarafından Şekilleniyor!

Dünyanın önde gelen teknoloji devlerinden Intel, gelecekte SSD’nin yerine geçecek olan depolama birimini duyurdu. İşte detaylar…
SSD’den Bir Sonraki Depolama Teknolojisi Intel Tarafından Şekilleniyor!
Son Güncelleme: 
Yorum

Dünyadaki bilgisayarların büyük bölümüne işlemci desteği sağlayan ve bilgisayar alanında pek çok teknolojiye hayat veren Intel, depolama birimlerinde de geleceğin temellerini atıyor. Geçtiğimiz günlerde 5G modemli dizüstü bilgisayarların tanıtımını yapan Intel, depolama alanında da büyük atılım yapmaya hazırlanıyor.

Teknolji devi gelecekte SSD’nin yerini alacak depolama biriminin tanıtımını gerçekleştirdi. Optane 800P adlı yeni nesil depolama birimi okuma yazma hızıyla göz doldururken yüksek fiyatıyla da el yakacağa benziyor.

SSD’den Üç Kat Hızlı

Ssd Uc Kat Hizli

Günümüz itibari ile SSD teknolojisinde de önemli gelişmeler yaşanıyor. Kısa süre önce Samsung, 30 TB büyüklüğündeki devasa SSD’sini tanıtmıştı. Sistem konfigürasyonlarında olmazsa olmazlardan biri olarak görülecek SSD’ler önümüzdeki yıllarda, tıpkı SATA ve IDE teknolojilerinde olduğu gibi koltuğu devredecek.

Intel’in üretip geliştirdiği Optane 800P okuma yazma hızıyla SSD disklerin 3 katı değerlere ulaşabiliyor. Günümüzde SSD’lerin fiyatlarının da fazlasıyla yüksek olduğunu düşündüğümüzde Intel’in yeni depolama biriminin tam anlamıyla el yakacağını söyleyebiliriz. Tıpkı performansta olduğu gibi fiyat olarak ta Optane 800P, SSD’den üç buçuk kat daha pahalı.

Fiyatlar Ateş Pahası

Fiyat Ates Pahasi

Intel’in son teknoloji depolama ünitesi Optane 800P’nin tahmin edileceği üzere son derece pahalı olduğu görülüyor. 58 GB’lık disk 130$, 118 GB’lık disk ise 200$ ile piyasaya sürülmüş durumda.

Bilgisayarların hızını gözle görülür şekilde yükseltmek için yeni diskler alındığı düşünüldüğünde, önümüzdeki günlerde geleneksel SATA disklere sadece tozlu raflarda rastlayacağız.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu