Yatırım yapmaya başla!

Intel’de Spectre Furyası Devam Ediyor: Yeni Güvenlik Açıkları Ortaya Çıktı!

Teknoloji devi Intel’de yeni Spectre güvenlik açıkları ortaya çıktı. Detaylar haberimizde…
Intel’de Spectre Furyası Devam Ediyor: Yeni Güvenlik Açıkları Ortaya Çıktı!

Dünyanın önde gelen işlemci üreticisi Intel, yakın geçmişte ortaya çıkan Spectre ve Meltdown güvenlik açıkları ile tüm dünyanın dikkatini üzerine toplamıştı. Beklenmeyen şekilde ortaya çıkan bu güvenlik açıkları ile milyonlarca kullanıcının kişisel bilgileri üçüncü kişilerin eline geçme tehlikesiyle karşı karşıya kalmıştı.

ABD’li teknoloji şirketi Intel, bu açıkların önüne geçmek için bir dizi yama yayınlamış olsa da, son gelişmelere göre sular durulmuşa benzemiyor. Geçtiğimiz günlerde virüslere karşı ekran kartlarından destek alacağını açıklayan Intel’de Spectre güvenlik açıkları yeniden kendini gösterdi.

Yüksek Risk Dereceli Güvenlik Açıkları!

Alman kaynaklı bir web sitesinde çıkan habere göre Spectre Next Generation ve Spectre NG adlı güvenlik açıklarının Intel’e rapor edildiği bildirildi. Toplamda 8 adet güvenlik açığının olduğu belirtildiği haberde bunar arasında yüksek riske sahip güvenlik açıkları olduğu belirtiyor.

Gün yüzüne çıkan bilgilere göre Intel, bu güvenlik açıklarından dördüne yüksek önem derecesi olarak adlandırırken kalan güvenlik açıklarını ise orta seviye olarak nitelendiriyor. Söz konusu güvenlik açıkları sayesinde kötü niyetli kişilerin bilgisayarlara sızıp kişisel bilgileri ele geçirebilecekleri belirtiliyor.

Yeni Yama için Çalışmalar Yapılıyor

Geçtiğimiz aylarda ortaya çıkan Spectre ve Meltdown güvenlik açıkları için Intel’in yama çalışmalarını aralıksız sürdürdüğü biliniyor. Ayrıca işletim sistemi üreticilerinin de söz konusu güvenlik açıkları için yama hazırlığı içinde olduğu belirtiliyor. İki parti halinde yayınlanacak yamaların ilkinin Mayıs ikincisinin ise Ağustos ayında kullanıma sunulması planlanıyor.

Konuyla ilgili bir diğer soru işareti de son kullanıcıya ulaştırılacak yamaların sistem performansını nasıl etkileyeceği olmakta. Güvenlik açıklarının önüne geçmek için yayınlanan yamaların işlemcilerin performansını olumsuz etkilediği biliniyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum