Yatırım yapmaya başla!

Intel ve Qualcomm’dan Şaşırtan Huawei Açıklaması: Yasaklar Kaldırılmalı!

ABD merkezli teknoloji şirketlerinin büyük bölümü Huawei ile ilişkilerini askıya aldı. Ancak gelen son açıklamalar oldukça şaşırtıcı. Teknoloji devleri Intel ve Qualcomm, yaptırımların sona ermesi gerektiğini söylüyor.
Intel ve Qualcomm’dan Şaşırtan Huawei Açıklaması: Yasaklar Kaldırılmalı!

Son günlerde dünya gündemini meşgul eden başlıca konulardan birisi Huawei üzerindeki ABD yaptırımları. Çin ile ABD arasında yaşanan ticaret savaşları ve iki ülke arasındaki karşılıklı yaptırımlardan en fazla zarar gören şirketlerin başında Huawei geliyor. Çinli şirkete alınan karar doğrultusunda ilk yaptırım Google’dan geldi ve Android lisansı askıya alındı. Bilindiği üzere Huawei’nin ABD merkezli pek çok şirket ile ticaret ilişkisi bulunuyor.

Google’dan sonra Microsoft, Intel, Qualcomm ve daha pek çok ABD’li teknoloji devi Huawei ile ilişkilerini askıya almış durumda. Hiç kuşkusuz bu yaptırımların Çinli şirkete faturası ağır oluyor. Süreç böyle işlerken aralarında Intel, Xilinx ve Qualcomm’un olduğu bazı teknoloji devlerinin yetkililerinden şaşırtıcı açıklamalar gelmeye başladı. Şirketlerden gelen on açıklamalar, artık uygulanan yaptırımların sona ermesi gerektiği yönünde.

Yaptırımlar Sona Ermeli

Yaptırımlar Sona Ermeli

Geçtiğimiz günlerde Qualcomm, Intel gibi şirketler Huawei ile olan ilişkilerini askıya alma kararı almıştı. Ancak şirketlerden şaşırtıcı açıklamalar gelmeye başladı. Intel ve Xilinx yetkililerinden gelen açıklamalar Huawei’ye karşı yaptırımların sona ermesi gerektiği yönünde. Yetkililer burada Huawei’den ziyade ABD merkezli teknoloji şirketlerinin zarar göreceğini belirtiyor.

Bilindiği üzere Huawei, 5G alanında büyük yatırımlar yapan şirketlerin başında geliyor. Şirkete yapılan başlıca suçlamaların başında ise casusluk faaliyetleri geliyor. Ancak teknoloji devleri, Huawei’nin 5G donanımları ile diğer ürünlerinin altyapısının farklı olduğunu ve aynı riske sahip olmadığını düşünüyor.

Google da Aynı Fikirde

Google da Aynı Fikirde

ABD tarafından alınan yaptırım kararları sonrası ilk harekete geçen şirketlerin başında Google geliyor. Ancak buna rağmen şirket uygulanan yaptırımların doğru bir fikir olduğundan emin değil gibi görünüyor. Google’dan cephesinden Trump’a giden açıklamalarda, Huawei’nin Android yasağının olmasının ABD için daha fazla risk oluşturduğuna yer veriliyor.

Google yetkilileri, Huawei ürünlerinin Google Play Protect’in kontrolü dışında olacağını akıllı telefonların her türlü güvenlik riskine açık hale geleceğini belirtiyor. Huawei’nin ABD genelinde de son derece yüksek kullanıcı sayısına sahip.

Bu cihazlarda yaşanması muhtemel güvenlik ihlalleri ülkedeki Huawei kullanıcılarını doğrudan etkileyecektir. Teknoloji devlerinden gelen açıklamalar sonrası ABD hükümetinin nasıl tavır takınacağı merak konusu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum