Yatırım yapmaya başla!

Intel’den Notebook’lar için Yeni Soğutma Teknolojisi Geliyor

İşlemci üreticisi Intel, dizüstü bilgisayarların ısınma sorununa yönelik yeni bir çözüm geliştiriyor.
Intel’den Notebook’lar için Yeni Soğutma Teknolojisi Geliyor

ABD merkezli teknoloji şirketi Intel, dizüstü ve masaüstü bilgisayarların büyük bölümüne işlemci desteği sağlıyor. Kişisel bilgisayar kullanıcılarının başını ağrıtan başlıca sorunlar arasında yüksek ısınma ilk sıralarda gösterilebilir. Özellikle oyun ve render işlemcilerine ağırlık veren kullanıcılar için bu sorun sıkça yaşanmakta. Sebebi ise işlemcinin sürekli yüksek performans ile çalışıyor olması. Üreticiler bu sorunun önüne geçmek adına soğutma teknolojilerine büyük önem veriyor.

Dizüstü bilgisayarların yapısı gereği ısınma daha fazla görülen bir olay oluyor. Pek çok kullanıcı harici soğutma ekipmanları kullanmak durumunda kalıyor. Intel ise bu soruna önümüzdeki günlerde yeni çözüm getirebilir. Project Athena kapsamında dizüstü bilgisayarların soğutulması için buhar hazneli tasarım ya da grafen teknolojisinden yararlanılabilir.

Intel’den Yeni Soğutma Teknolojisi

Intel’den Yeni Soğutma Teknolojisi

ABD merkezli teknoloji devi Intel, özellikle dizüstü bilgisayar aleminde en çok işlemcisi bulunan şirket konumunda. Dolayısıyla bilgisayarlarda yaşanan ısınma sorununa karşı çözüm bulması gereken başlıca şirket olarak karşımıza çıkıyor. Bu konuyla ilgili geçtiğimiz yıl bazı ürünlerin buhar haznesi adı verilen soğutma haznesi ile donatıldığı gündemde kendisine yer bulmuştu. Bununla beraber Intel’in de bu teknolojiye benzer bir çözüm üzerinde çalıştığı belirtiliyor.

Teknoloji devinin dizüstü bilgisayarlar için buhar hazneli ya da grafen adı verilen bir malzeme ile seçenek sunmaya hazırlandığı belirtiliyor. Dizüstü bilgisayarlar için geliştirilen yeni termal modülün önümüzdeki günlerde düzenlenecek CES 2020 etkinliğinde tanıtılması bekleniyor. Yeni sistemin dizüstü bilgisayarların soğutulmasında yüzde 30’a varan performans artışı yapacağı tahmin ediliyor. Buhar haznelerinin mevcut soğutma sistemlerine göre daha esnek bir yapıya sahip olduğunun altı çiziliyor.

Geliştirilecek olan termal modül ile dizüstü bilgisayarlarda fanlara olan ihtiyacın azalacağı belirtiliyor. Bu çözüm sayesinde bilgisayar üreticilerinin ısı iletimini sağlamak adına menteşeleri yeniden tasarlamak durumunda kalacağı ifade ediliyor. Teknoloji devinin böyle bir çözümü sunması halinde en büyük rakibi olan AMD’ye karşı da pazarda büyük bir avantaj elde edeceğini söyleyebiliriz.  Bu donanımla ilgili en net bilgiyi 7 Ocak 2020’den itibaren start alacak CES 2020’de öğrenme fırsatı bulacağız.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum