Yatırım yapmaya başla!

Intel İşlemcilerdeki NetCAT Adlı Güvenlik Açığı Hackerlara Davetiye Çıkarıyor

Intel’in işlemci ürünlerinde yeni bir güvenlik açığına rastlandı. NetCAT adı verilen açık ile korsanlar kullanıcıların bilgisayarına uzaktan erişim sağlanabiliyor.
Intel İşlemcilerdeki NetCAT Adlı Güvenlik Açığı Hackerlara Davetiye Çıkarıyor

ABD merkezli teknoloji devi Intel, işlemci pazarının önemli bir kısmını elinde tutuyor. Dizüstü ve masaüstü bilgisayarlar için işlemciler üreten şirket AMD ile kıyasıya bir rekabetin içerisinde. Hatta son dönemde uygun fiyatlı işlemci modellerinde kullanıcıların AMD’yi daha fazla tercih ettiği Intel yetkilileri tarafından itiraf edilmişti. Teknoloji devi sürekli daha yüksek performansa sahip modeller geliştirmeye devam ediyor.

Tabi bu ürünlerde geçtiğimiz dönemde güvenlik açıklarına rastlanmadı değil. Özellikle Meldtown ve Spectre güvenlik açıkları ile gündeme gelen teknoloji devi, milyonlarca kullanıcının bilgisayarının hackerlar tarafından erişilebilir hale gelmesine neden olmuştu. Şirket yayınladığı yamalar ile bu açıkları kapattı ancak gelen son haber yeni bir güvenlik riskini olduğunu gösteriyor. NetCAT adlı yeni keşfedilen açık bilgisayarları uzaktan erişime açık hale getiriyor.

Intel İşlemcilerde NetCAT Açığı Bulundu

Intel İşlemcilerde NetCAT Açığı Bulundu

Günümüzde pek çok ürün ve serviste güvenlik açıklarına rastlamak mümkün. Bu açıkları değerlendiren siber korsanlar kullanıcıların kişisel verilerini kolay bir şekilde ele geçirebiliyor. Dünyada işlemci pazarında büyük paya sahip olan Intel’in işlemci modellerinde yüksek riske sahip güvenlik açığına rastlandı. NetCAT adı verilen açık ile saldırganlar kullanıcıların SSH, RDP gibi büyük öneme sahip bilgilerini ele geçirebiliyor.

Açık sayesinde işlemcilerdeki önbelleğin okunması sağlanıyor ve kullanıcıların tüm verileri buradan dinlenebiliyor. Network Cache Attack şeklinde adlandırılan bu açık Amsterdam’da yapılan güvenlik araştırması sonucu ortaya çıktı. Uzmanlar Intel modellerinde bulunan DDIO adlı bir özelliğinde soruna rastladıklarını ve hackerların bu yolla önbelleklere erişim sağladığını belirtiyor.

Bu özellik Intel’in 2012 yılından itibaren ürettiği XEON E5, E7 ve SP adlı sunuculara hizmet veren işlemcilerinde bulunuyor. Hackerlar bu yolla bilgisayarlara fiziksel bir erişim olmadan uzaktan ulaşabiliyor. Araştırma sonrası Intel yetkilileri söz konusu açığın varlığını kabul ettiler.

Bazı Özellikleri Kapatarak Korunmak Mümkün

Bazı Özellikleri Kapatarak Korunmak Mümkün

Güvenlik araştırmacıları buldukları açıkla ilgili DDIO ve RDMA adı verilen özelliklerin kapatılması ile beraber kullanıcıların korunabileceğini belirtiyor. Konuyla ilgili bilgilendirilen Intel’in ise önümüzdeki günlerde bu açığa dair bir güvenlik yaması yayınlaması bekleniyor.

Intel’in bazı işlemici modellerinde tespit edilen bu güvenlik riskine AMD’nin geliştirdiği işlemcilerde rastlanmadı. Araştırmacılar bu açıkla ilgili Hollanda Ulusal Siber Güvenlik Merkezi’ne gerekli bildirimleri yaptılar ve ödüllendirildiler. Aldıkları ödülün ne olduğuyla ilgili bir açıklama yapılmadı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum