Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

CEO’su İstifa Eden Intel’in Hisse Senetleri Değer Kaybediyor

Dünya devi Intel’in düşen hisseleri yatırımcıları endişelendirirken uzmanların yorumları olayı daha da ilgi çekici hale getirdi. Detaylar şöyle…
CEO’su İstifa Eden Intel’in Hisse Senetleri Değer Kaybediyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Geçtiğimiz günlerde CEO’sunun istifasıyla tüm dünyada yankı uyandıran Intel, şimdi de hisselerindeki düşüşle gündeme geldi. Zira Nomura Instinet’in şirketin bir sonraki CEO’sunu arayışının stratejisi konusundaki kaygıları artıracağını düşünerek değerlendirmesini pozitiften nötre çevirdi.

Nomura’nın baş analisti Romit Shah Pazartesi günü yatırımcılara gönderdiği notta Intel hisseleriyle ilgili uyarıda bulundu. Brian Krzanich’in istifasının pek çok yönden hayal kırıklığı yarattığını belirten Romit Shah bu durumu; “Intel’deki liderlik eksikliğinin şirketin uzun vadeli görünüşüyle ilgili belirsizliğini artıracağına inanıyoruz” sözleriyle açıkladı.

Brian Krzanich’in ayrılışının şirketin halihazırda büyüyen belirsizliğini artıracağını vurgulayan uzman, bunun hisseleri olumsuz etkileyeceğini söyledi.

Brian Krizanich'ın İstifası Şirket Hisselerini DüşürdüAyrıca Romit Shah, Intel için hedef fiyat tahminini 60 dolardan 55 dolara düşürdü ve bu rakamın Cuma günkü kapanış fiyatının % 5 üzerinde olduğu kaydedildi. Kaldı ki Nomura Instinet’in raporunun ardından Intel hisselerinin Pazartesi günkü açılış öncesi işlemlerde % 2.4 azaldığı görüldü.

Wall Street analisti Intel ile ilgili raporunda, yalnızca Intel’in CEO’suz kalışına değil aynı zamanda yeni nesil çip üretim teknolojisine geçme sorunlarına da değindi.

Nomura’nın baş analisti Romit Shah Şirket için Hedef Fiyat Tahminini DüşürdüBu noktada; Intel’in Nisan ayındaki konferansta yaptığı açıklamadan bahsedildi. Nitekim yıllardır üretim süreçlerinde verimlilik sağlayamayan Intel, 10nm sürecinde de sorun yaşadığını ve üretimi 2019 yılına ertelediğini duyurmuştu. Oysaki şirketin dev rakibi AMD yaptığı açıklamada yeni nesil 7 nanometre çip üretimine 2018’de başlamayı planladığını aktarmıştı.

Diğer taraftan; Nomura analisti “Intel için en olası senaryo, şirketin Dr. Murthy Renduchintala’dan faydalanması” dedi.

Nomura Analistinden Intel YorumuAncak Dr. Murthy Renduchintala’nın saygın bir mühendis olmasına rağmen Intel’in yatırımcılarını şirketin zorlukların üstesinden geleceğine dair hemen ikna edemeyeceğini öngördüklerini de belirtti. Buna ek olarak; Intel’in şirketin içinden değil şirket dışından Broadcom CEO’su Hock Tan ya da GlobalFoundries CEO’su Sanjay Jha gibi başarısı kanıtlanmış kişilere yönelmesi gerektiğini söyledi.

Yeri gelmişken; Intel’in görevi bırakan eski CEO’su Brian Krzanich’in yerine geçici olarak şirket CFO’su Robert Swan’i atadığını da söyleyelim. Ayrıca her ikisi de şirkette yöneticilik yapmış Stacy Smith ile Rene James’in Intel’in yeni CEO adayları arasında gösterildiğini belirtelim. Dr. Venkata (Murthy) Renduchintala, Navin Shenoy ve Diane Bryant de Intel’in yeni CEO seçenekleri arasında yer alıyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu