Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Intel Hisseleri 3Ç21 Kazanç Raporuyla Açılış Öncesi %10 Düştü

Kaliforniya merkezli yonga üreticisinin hisseleri, beklentilerin altında kalan gelirle sert düştü.
Intel Hisseleri 3Ç21 Kazanç Raporuyla Açılış Öncesi %10 Düştü
Son Güncelleme: 
Yorum

Kaliforniya merkezli yonga üreticisinin hisseleri, beklentilerin altında kalan gelirle sert düştü.

Dünyanın en büyük mikroçip yarı iletken üreticisi, yılın üçüncü çeyreğinde beklenti altı gelir açıkladı. Yüzde 5’lik artışla 18,1 milyar dolar gelir elde eden Intel’in açıkladığı rakam, Wall Street tahminlerini karşılamadı.

TSİ 16.10’da açılıştan kısa süre önce Intel hisseleri yüzde 10 ekside işlem gördü.
Intel Hisse Düşüş
KAYNAK: MarketWatch

Dün yüzde 1 artıda 56 dolarda kapanış yapan hisse senetleri, negatif seansın işaretini verdi. Bununla birlikte hisselerin tüm göstergelerde ekside durduğu görüldü. 5 günde yüzde 2,8 değerlenen hisseler, bir ayda yüzde 3, 3 ayda yüzde 5,6 değerlendi. Yıl başından bu yana kazanç ise yüzde 12,4 oldu. Bir yıllık performansı yüzde 16 artışı gösterdi.

Temmuz-Eylül 2021 döneminde Intel’in hisse başına kazancı ise 1,71 dolar oldu. Rakam 1,11 dolarlık beklentiyi aşarken Intel, analistlerin 18,24 milyar dolarlık beklentilerine kıyasla, dördüncü çeyrekte yaklaşık 18,3 milyar dolarlık düzeltilmiş satış beklediğini söyledi.

Intel düşüşünde, yonga üreticisinin yeni teknolojilere devam eden yatırımlar nedeniyle önümüzdeki birkaç yıl içinde daha düşük kar marjları öngörmesi etkili oldu.

Intel CEO’su Pat Gelsinger kazanç raporunda; “Hala yolculuğumuzun ilk aşamalarındayız, ancak önümüzde muazzam bir fırsat görüyorum ve bu fırsata doğru kaydettiğimiz ilerlemeden daha fazla gurur duyamam” dedi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu