Yatırım yapmaya başla!

Intel Gelecek İşlemcilerinde Kullanacağı Teknolojilere Dair Yol Haritasını Açıkladı

ABD merkezli teknoloji şirketi Intel, üretim teknolojisini geliştirmeye yönelik büyük yatırımlar yapmaya hazırlanıyor.
Intel Gelecek İşlemcilerinde Kullanacağı Teknolojilere Dair Yol Haritasını Açıkladı

Bilgisayarlara yönelik işlemci üreten şirketler Intel ve AMD arasında yaşanan rekabet geçen yıl daha da kızışıyor. Uzun yıllar bu pazar Intel’in hakimiyeti altında olmaya devam etti. Son yıllarda AMD’nin FX ve Ryzen serileri ile beraber büyük bir atak yaptığı biliniyor. AMD’nin atağının son meyvesi ise üretim teknolojisinde 7 nm sürecine geçmesi oldu. Bu durum Intel’in rakibine karşı geri kalmasına neden olmuş görünüyor. Teknoloji devinin CEO’sundan gelen son açıklamalar bu durumu doğruluyor.

Intel CEO’su Bob Swan, işlemci teknolojilerine yönelik olarak yaptığı açıklamasında geri kaldıklarını itiraf etti. Swan isim vermedi ancak tek rakiplerinin AMD olduğunu düşünecek olursak kimi işaret ettiği belli oluyor. 7 nm üretim süreci işlemcilerden daha fazla performans alınmasını sağlarken güç tüketiminin de azalmasına neden oluyor. AMD’den sonra Intel de yapacağı yatırımlar ile üretim teknolojisini bir üst seviyeye geçirmeye hazırlanıyor.

Intel’den Geleceğe Dair Açıklamalar

Intel’den Geleceğe Dair Açıklamalar

Teknoloji devi son üç ayına dair gelirlerine dair açıklamada bulundu. Şirket 19 milyar doları aşkın bir gelir elde etti. Intel’in açıkladığı bu rakamlarda 10 nm üretim süreci ile geliştirilen işlemciler yer almıyor. Şirketin CEO’su Bob Swan, üretim teknolojileri konusunda geri kaldıklarını söyleyerek bu alana yönelik yeni yatırımlar yapacağını söyledi. Swan 10 nm sürecine dair üretimlerini artıracaklarını söyledi ve önümüzdeki 2 yıl içerisinde 7 nm sürecine geçmek istediklerini ifade etti.

Swan açıklamasında “10 nm şu an ilk amacımız. 7 nm işlemciler için ise 2,5 yıl kadar bir süreye ihtiyacımız var. Bu süre içerisinde gerekli çalışmalarımızı yapacağız ve işlem teknolojileri sürecinde liderliği tekrar ele almaya çalışacağız” diye konuştu. Intel’in son çeyrek verileri beklentilerin üstünde geldi ancak AMD’nin son dönemde yaptığı atak şirketi huzursuz etmişe benziyor.

AMD’nin Atağı Intel’i Huzursuz Etti

AMD’nin Atağı Intel’i Huzursuz Etti

Intel yeni üretim sürecine geçmek için iki yıllık bir yol haritası belirlemiş durumda. Ancak rakibi AMD’nin bu süre içerisinde 5 nm teknolojisine geçmesi bekleniyor. AMD’nin özellikle uygun fiyatlı ve yüksek performansa sahip işlemcileri ile son dönemde büyük ilgi gördüğü bir gerçek. Şirket bilindiği üzere ekran kartı pazarında da büyük bir pazar payına sahip ve burada Nvidia ile rekabet halinde.

Uzmanlar sürecin böyle işlemesi halinde AMD’nin yakın gelecekte Intel’i geçebileceğini tahmin ediyor. İşlemci devleri arasında yaşanan rekabet önümüzdeki günlerde yeni bir kimliğe bürünecek gibi görünüyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum