Yatırım yapmaya başla!

Intel ile Çinli Baidu Yapay Zeka Temelli İşlemcilerini Tanıttı

Dünyanın önde gelen şirketleri Intel ve Baidu ortaklığında geliştirilen yapay zeka destekli işlemcinin tanıtımı yapıldı.
Intel ile Çinli Baidu Yapay Zeka Temelli İşlemcilerini Tanıttı

Intel piyasada yer alan işlemcileri ile geçmiş yıllar boyunca pazarda büyük paya sahip oldu. Şirketin teknolojinin pek çok alanında yatırımlar yaptığı biliniyor. Ancak Intel denildiğinde akla ilk işlemcileri gelmekte. Günümüzde teknoloji devleri yapay zeka alanında büyük atılımlar gerçekleştiriyor. Intel’in geçtiğimiz günlerde yapay zeka alanında İsrail merkezli şirketler ile çalışmalar yapacağı gündeme gelmişti.

Bu noktada Intel’in de büyük öneme sahip çalışmalar yaptığı biliniyor. Şirketler yeni geliştirdikleri bazı ürünlerde başka teknoloji şirketleri ile ortaklık yapıyor. Bunun son örneği ise Intel ile Baidu arasında yaşandı. Çin’in dev arama motoru olan Baidu, Intel ile yeni bir işlemcinin geliştirilmesi adına bir araya geldi.

Geçtiğimiz günlerde düzenlenen Baidu create AI adlı konferansta, iki teknoloji devinin katkılarıyla geliştirilen NNP-T adı verilen işlemcinin tanıtımı yapıldı. Geliştirilen yeni ürün ile yapay sinir ağlarına yönelik çalışmalar yapılacak.

Devler İşlemci için Bir Araya Geldi

Devler İşlemci için Bir Araya Geldi

Intel ve Baidu’nun ortaklığında geliştirilen yeni işlemci Nervana Neural Network Processor for Training adı ile tanıtıldı. İşlemci aslında geçtiğimiz yıl içerisinde geliştirildi. O zaman NNP-L 1000 adıyla piyasaya sunulan işlemci bu yıl NNP-T adı ile yeniden sunuldu ve yapay sinir ağlarının geliştirilmesinde kullanılacak. Yapay zeka destekli yeni üründe Baidu’nun makina öğrenme sistemi ile Intel’in işlemci altyapısı bir araya geldi.

İki teknoloji devinin ortaya çıkardığı işlemci yapay sinir ağları için özelleştirilmiş ilk işlemci olarak sunuluyor. İşlemci 16 nm mimarisi ile geliştirildi ve Intel’in daha önceden geliştirdiği Lake Crest yongalarından 4 kat yüksek performansa sahip. İşlemci ayrıca yüksek bant genişliğine sahip RAM’ler ile çalışacak şekilde geliştirildi.

Başka Ürünler de Geliştiriliyor

Başka Ürünler de Geliştiriliyor

Intel ile Baidu arasındaki işbirliği sadece Nervana ile sınırlı değil. Baidu’nun farkı amaçlara yönelik geliştirdiği pek çok yazılım bulunuyor. Bu yazılımlardan birisi ise Optane DC Persisent Memory adı verilen ürün. Baidu tarafından geliştirilen ürün Intel’in güvenlik alanında kullandığı belirtildi.

Günümüzde Google Amazon, Intel, Nvidia gibi pek çok teknoloji şirketinin yapay zekaya ilgisinin büyük olduğu biliniyor. Intel ve Baidu ortaklığında ortaya çıkan Nervana’nın memnun edici sonuçlar yaratması bekleniyor. Gelişmeler gösteriyor ki önümüzdeki süreçte bu alana dair pek çok yeni ürünün tanıtımına tanık olacağız.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum