Yatırım yapmaya başla!

Intel AMD’nin Atağına İşlemci Fiyatlarını Düşürerek Cevap Verecek

Intel işlemci fiyatlarında indirime giderek kan kaybını durdurmayı planlıyor.
Intel AMD’nin Atağına İşlemci Fiyatlarını Düşürerek Cevap Verecek

Bilgisayar satışları her geçen gün hızla yükselmeye devam ediyor. Kullanım amaçlarına yönelik olarak dizüstü ve masaüstü bilgisayarlar birbirinden iddialı donanımsal ürünleri içerisinde barındırıyor. PC’lerin performansını belirleyen başlıca ekipmanlar arasında işlemcilerin geldiğini söyleyebiliriz. Günümüzde bilgisayarlar için işlemci üreten başlıca şirketler Intel ve AMD olmakta. Her iki şirkette yeni nesil ürünleri ile dikkatleri üzerine toplamayı başarıyor.

Geçtiğimiz yıllarda Intel’in rakibine göre büyük bir üstünlüğü söz konusuydu. Intel halen pazarda daha fazla paya sahip ancak son yıllarda AMD’nin Ryzen serisi işlemcileri için büyük bir atak yaptığı görülüyor. Raporlar her geçen gün AMD’nin işlemci pazarında Intel ile arasındaki farkı kapatmaya devam ettiğini gösteriyor.

Intel’in bu noktada en büyük gücünü dizüstü bilgisayar üreticilerinden aldığı belirtiliyor. Asus, Lenovo, Toshiba, HP, Dell gibi pek çok üretici laptop modellerinin büyük bölümünde Intel modellerine yer veriyor. AMD’nin kendisine yaklaşmasından huzursuz olan Intel, yılın ikinci yarısı itibarıyla işlemci fiyatlarına indirime gitmeyi planlıyor.

Intel Üstünlüğünü Korumak İstiyor

Intel Üstünlüğünü Korumak İstiyor

Digitimes’ta yer alan bir haber Intel’in yılın ikinci yarısında işlemci fiyatlarında indirime gideceğini işaret ediyor. Teknoloji devinin bu hamlesinde son dönemde AMD’nin Zen 3 mimarisi ile geliştirdiği işlemcilere karşı koyma amacının olduğu belirtiliyor. Intel’in bütün işlemcilerinde mi bu indirimi yapacağı yoksa bazı modellerinde mi uygulayacağı ise net değil.

Şirket kısa zaman önce PC HEDT CPU, Xeon W, 9. nesil masaüstü işlemcileri ve 2. nesil Xeon Scalable Family işlemcilerinde indirim yaptığını duyurmuştu. Teknoloji devi önümüzdeki süreçte 10. nesil işlemcilerini çıkarması bekleniyor. Bu modellerin çekirdek sayısı ve saat hızları artacak.

Yapılacak performans artışı beraberinde daha fazla güç tüketimini ve ısınma sorunlarını beraberinde getirebilir. 10. nesil Cornet Lake-S ailesi olarak duyurulacak olan işlemcilerin önümüzdeki aylarda satışa sunulması bekleniyor. Bu işlemcilerin masaüstü modelleri ile benzer fiyatlarda olacağı tahmin ediliyor. Ancak Intel’in masaüstü PC alanında yeni bir indirim daha yaparak AMD’ye karşı yeni bir hamle yapacağı iddia ediliyor.

Fiyat İndirimi Yeterli Olmayabilir

Fiyat İndirimi Yeterli Olmayabilir

Uzmanlar Intel’in indirim planının AMD ile rekabette yeterli olmayacağını düşünüyor. AMD yılın ikinci yarısında Zen 3 mimarisine sahip yeni Ryzen ve EPYC işlemcilerini duyurmaya hazırlanıyor. AMD’nin yeni işlemcileri ile yüksek performans ve daha fazla çekirdek sayısı sunacağı belirtiliyor. Yeni işlemcilerin tanıtılması ile beraber Intel’in üzerindeki baskı artabilir.

Daha önce Zen 2 işlemcileri Intel modellerini ‘kendin yap’ adlı pazarda geride bırakmıştı. Masaüstü bilgisayar toplayan kullanıcıların büyük çoğunluğunun tercihi AMD işlemcilerden yana olmuştu. Zen 3’ün de bu anlamda Intel’e karşı büyük bir avantaj elde edeceği tahmin ediliyor.

AMD geçtiğimiz günlerde düzenlenen CES 2020 etkinliğinde Threadripper ve Ryzen serisi işlemcilerinin duyurusunu gerçekleştirdi. Teknoloji devi ekran kartı tarafında da Nvidia ile sıkı bir rekabetin içerisinde. Geçtiğimiz günlerde AMD’nin, Nvidia’nın GeForce RTX 2080Ti’den daha güçlü bir ekran kartı üzerinde çalıştığı gündeme gelmişti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.



Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükle



SAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum