Yatırım yapmaya başla!

Intel’in Rafa Kaldırdığı 5G Planına Apple Kancayı Attı

Geçtiğimiz günlerde 5G planlarını rafa kaldırdığını açıklayan Intel’e, Apple’dan satın alma teklifi yapıldı.
Intel’in Rafa Kaldırdığı 5G Planına Apple Kancayı Attı

Dünyanın önde gelen teknoloji devleri 5G altyapısına dair çalışmalarını hızla sürdürüyor. Huawei, Qualcomm, Intel ve Apple, 5G ile adı geçen başlıca teknoloji şirketleri olarak karşımıza çıkıyor. Qualcomm ile Apple’ın yaklaşık 2 yıldır patent davaları ile sürekli karşı karşıya gelmesi, iki şirketin tüm iplerinin kopmasına neden olmuştu.

Kamuoyunda Apple’ın 5G için Intel ile anlaştığı ve ürün tedariğini buradan sağlayacağı konuşuluyordu. Ancak geçtiğimiz günlerde yaşanan gelişme sonrası Apple ile Qualcomm beklenmedik şekilde anlaşmıştı. Bu anlaşma sonrası Intel, 5G operasyonlarını rafa kaldırdığını açıklamıştı. Intel’in bu açıklaması sonrası Apple’ın yeni bir anlaşma teklifi ortaya çıktı.

Apple Intel’in 5G Projesine Talip Oldu

Apple Intel’in 5G Projesine Talip Oldu

Wall Street Journal’de yer alan habere göre Apple, Intel’in modem geliştirme departmanını satın almak istiyor. İki teknoloji arasındaki görüşmelerin yaklaşık bir yıldır devam ettiği belirtilirken, Apple’ın bu yol ile kendi modemlerini üretmek istediği ifade ediliyor. Qualcomm ile yaşanan sürtüşme sonrası Apple’ın yeni bir sorun yaşamamak adına kendi önlemini almak istediği görülüyor.

Intel’in 5G operasyonlarına Apple ile beraber başka teknoloji devlerinin de talip olduğu belirtiliyor. Yapılması muhtemel anlaşmanın milyar dolarları bulacağı tahmin ediliyor. Eğer bahsi geçen satış gerçekleşirse, Intel’in elinde bulunan patentler, modem tasarımları ve tüm çalışan kadrosu satın alan şirkete geçmiş olacak.

Apple’ın 5G modemli iPhone modellerini 2021 yılından geliştirmesi bekleniyor. Öyle görünüyor ki 5G dünyasında sular durulmayacak. Önümüzdeki süreçte Apple, Qualcomm ve Intel üçgeninde yeni gelişmelere tanık olacağız gibi görünüyor. Apple’ın Intel’in 5G departmanını satın alma ihtimali, Qualcomm’a karşı elini epey güçlendirecektir. Neler olacağını bekleyip göreceğiz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum