Yatırım yapmaya başla!

Üretimi Düşen Intel 2018’in Son Çeyreğinde Gelir Rekoru Kırdı

Dünyanın önde gelen teknoloji şirketlerinden Intel, geçtiğimiz yılın son çeyreğinde gelir oranı ile rekor kırdı.
Üretimi Düşen Intel 2018’in Son Çeyreğinde Gelir Rekoru Kırdı

ABD’li teknoloji devi Intel, sektörün pek çok alanında öncü firmalardan biri olarak faaliyet gösteriyor. Şirket zaman zaman çeşitli sıkıntılar yaşasa da büyümesinden taviz vermiyor. Bunu da bilanço ve gelir tablolarında net bir şekilde gösteriyor. Şirket geçtiğimiz aylarda tarihinin en yüksek gelirini elde ederek bunu kanıtlamıştı.

Yıl içerisinde aslında Intel çeşitli sıkıntılar ile mücadele halindeydi. Bilindiği üzere Apple, Qualcomm ile yaşadığı anlaşmazlıklar ve davalar nedeniyle Intel’den yüksek seviyede modem sipariş ediyor. Ancak Intel geçtiğimiz yıl Apple’a modem tedariği konusunda sıkıntılar yaşamıştı. Ancak yaşanan olumsuz gelişmelere rağmen şirket geçtiğimiz yılın son çeyreği itibariyle gelirlerini önemli oranda artırmayı başardı.

Intel’in Büyük Başarısı

Intel’in Büyük Başarısı

Intel yaptığı açıklama ile geçtiğimiz yılın son çeyreğine dair elde ettiği gelirler hakkında bilgilendirme yaptı. Şirket geçtiğimiz yılın son çeyreğinde 18.7 milyar dolar gelir elde ederek yüzde 9’luk bir büyümeye imza attı. Şirketin açıkladığı verilerde faaliyet karında ise 6.6 milyar dolar gözlemleniyor. Bu da bir önceki döneme göre yüzde 10 artış demek oluyor.

Şirketin elde ettiği yüksek gelir rakamlarında başrolü veri merkezi odaklı bellek bölümü oynadı. Yüzde 25 seviyesinde artış ile dikkat çeken bellek bölümü, son çeyrekte 1.1 milyar dolar gelire ulaştı. Yaşanan üretim sıkıntılarına rağmen şirketin gelirlerini artırması ve yıl genelinde rekora imza atması yetkilileri fazlasıyla memnun etmiş durumda.

Yıl geneli verilere bakıldığında ise Intel’in 71 milyar dolar gelir elde ettiği ve tüm zamanların rekorunu kırdığı belirtildi. Yüzde 13 civarında artış gerçekleştiği belirtilirken, faaliyet karı yüzde 30 artış ile 23 milyar dolara ulaştı ve bu alanda da rekora imza atıldı. Teknoloji devinin 2019 yılının son çeyreğinde 16 milyar dolar gelir elde edeceğini tahmin ediyor. Büyüme hedeflerini de açıklayan Intel, 2019 yılının sonu itibariyle geçtiğimiz yıla nazaran büyüme beklentisi içinde.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum