Yatırım yapmaya başla!

Instagram’ın Büyümesi İlk Kez Tek Haneli Rakama Düştü

Instagram’a yönelik yapılan araştırma çarpıcı sonuçlar ortaya koydu. Uygulamanın düşüş trendine girdiği görülüyor.
Instagram’ın Büyümesi İlk Kez Tek Haneli Rakama Düştü

Sosyal medya kullanımı dünya genelinde her geçen gün daha geniş kitlelere ulaşıyor. Facebook, Twitter, Instagram, Snapchat ve son dönemde TikTok milyonlarca kullanıcı tarafından beğeniyle kullanılıyor. Kullanıcı sayısı itibariyle Facebook’un en büyük platform olduğunu söyleyebiliriz. Ancak şirketin son yıllarda yaşadığı veri ihlalleri başta olmak üzere pek çok farklı kriter Facebook’a olan ilginin azalmasına neden oldu.

Genç kullanıcı kitlesinin ilgisinin Instagram’a yöneldiği görülüyor. Şirket artan ilgi ile beraber uygulamasını yeni özellikler ile donatmaya devam ediyor. Sosyal medya devi şu sıralar grup sohbetlerinde bildirimleri herkese göndermeye yarayan bir özelliği test ediyor.

Facebook’un bünyesi altında olan sosyal medya uygulaması son yıllarda şirketin yükselen yıldızı haline gelmiş durumda. İlk dönem fotoğraf paylaşma uygulaması olarak ortaya çıkan Instagram, 2012 yılında Facebook tarafından satın alınmıştı. O dönemden bu yana hızla büyüyen sosyal medya uygulamasına yönelik yeni bir araştırma yapıldı. eMarketer tarafından yapılan çalışma Instagram’ın düşüş trendine girdiğine dair fikir veriyor.

Instagram Araştırmasından İlginç Sonuçlar

Instagram Araştırmasından İlginç Sonuçlar

Son yıllarda çığ gibi büyüyen Instagram için yapılan son araştırma şaşırtıcı bir sonucu ortaya koydu. Araştırma şirketi eMarketer tarafından hazırlanan rapor Instagram’ın büyüme rakamının ilk kez tek haneli rakamlara düştüğünü gösteriyor. Sosyal medya devinin aylık 500 milyon kişi tarafından kullanıldığı belirtiliyor. Uygulama büyümeye devam ediyor ancak büyüme oranındaki düşüş olumsuz bir trend geliştiğine işaret ediyor.

Uygulama 2018’de yüzde 10,1 oranında büyüme kaydetmişti. 2019 yılında ise büyüme oranı ilk kez tek haneli rakama gerileyerek yüzde 6,7 olarak ölçüldü. Burada daha da can sıkıcı olan ise araştırma şirketi büyümenin azalarak devam edeceğini tahmin ediyor. Şirketin yaptığı tahminlere göre 2020’de yüzde 4,5, 2021’de yüzde 3,2 2022’de yüzde 2,2 ve son olarak 2023’de yüzde 1,8’lik büyüme yaşanacağı öngörülüyor.

Araştırmada kullanıcı sayısına dair büyümede düşüş bekleniyor ancak reklam gelirlerinin artacağı tahmin ediliyor. Şirket 2019’da 9.45 milyar dolar reklam geliri sağladı. 2020’de bu rakamın yüzde 46.6 büyüme ile 13.86 milyar dolara çıkacağı düşünülüyor.

Özellikle ‘Keşfet’ sekmesinde reklam gösteriminin başlaması, reklamverenlerin ilgisinin artmasına neden oluyor. Alışveriş bölümünde henüz reklam gösterimi yapılmıyor. Bu özellik beta sürümünde ve önümüzdeki süreçte sunulması bekleniyor. Bu durumun büyüme rakamlarına olumlu olarak yansıması bekleniyor.

Alternatif Uygulamalar Olumsuz Etkiledi

Alternatif Uygulamalar Olumsuz Etkiledi

Trendin bu şekilde ilerleyecek olmasının başlıca sebepleri arasında, yaşlı kullanıcıların Instagram’a yeterince ilgi göstermemesi ve gençlerin farklı alternatiflere ilgi duyması yer alıyor. Son yıllarda düşüş trendine giren Snapchat özellikle ABD’de gençler tarafından büyük ilgi görüyor.

Tabi 2017 yılından bu yana fırtına gibi büyümeye devam eden TikTok’un da bunda büyük etkisi söz konusu. Bytedance tarafından geliştirilen uygulama kısa sürede hıza büyüdü ve bugün itibariyle dünya genelinde 1.5 milyar kişi tarafından kullanılıyor. Uygulama ayrıca günlük 500 milyonu aşkın kişi tarafından ziyaret ediliyor. Uzmanlar sosyal medya platformları arasındaki rekabetin artacak devam edeceğini belirtiyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum