Yatırım yapmaya başla!

Instagram Videolardan Para Kazandıracağı Projesi için Deneme Sürecini Başlatıyor

Instagram’ın video platformu IGTV üzerinden para kazanma dönemi başlıyor.
Instagram Videolardan Para Kazandıracağı Projesi için Deneme Sürecini Başlatıyor

Sosyal medya uygulamaları milyonlarca kişinin kullandığı başlıca platformlar haline geldi. Sektörün bu denli büyümesi akıl almaz paraların dönmesine neden oluyor. Video paylaşım platformu YouTube, içerik üreten yayıncılara doğrudan para kazanma imkanı sağlıyor. Instagram’da ise influencer diye tabir edilen kişiler profillerinden yaptıkları reklam içerikli paylaşımlar sayesinde büyük gelir elde ediyor.

Ancak Instagram’da kullanıcıların doğrudan para kazanmaları bugüne kadar mümkün değildi. Platform geçtiğimiz dönemde bir dakikadan uzun videoların paylaşılabileceği IGTV platformunu kullanıcıların beğenisine sunmuştu. Kısa zaman önce Instagram’ın IGTV bölümünden yapılan yayınların kaydedilebileceği açıklandı.

Yayıncılar artık canlı yayınlarını tamamladıktan sırada bu platformda tekrar izlenebilir olarak kaydedebiliyor. Daha sonrasında ise burada video paylaşanlar için para kazanma imkanının olacağı duyurulmuştu.

Şirket bunun için test sürecin, başlatmaya hazırlanıyor. Türkiye’nin de aralarında olduğu bazı ülkelerdeki fenomen isimlerin bu süreçte rol alacağı belirtiliyor. Uzmanlar bu proje ile Instagram ile YouTube rekabetinin daha da artacağına dikkat çekiyor.

IGTV Para Kazandıracak

IGTV Para Kazandıracak

Instagram daha önce kullanıcıların beğenisine sunduğu IGTV’yi ilgiyi fazlasıyla artıracak projesini başlatmaya hazırlanıyor. Sosyal medya devi IGTV üzerinden yapılan videoların içerisine reklam yerleştirmeye başlıyor. Reklamların süreleri 15 saniyeye kadar olabilecek. Ürün satışlarının yer alacağı reklamlar ile hem Instagram hem de yayıncılar yeni bir gelir kaynağına kavuşmuş olacak.

Kullanıcılar reklam bağlantılarını videoyu yukarı kaydırarak açabilecek. Videoların telif kuralları başta olmak üzere şirketin belirlediği kurallara uygun şekilde paylaşılması gerekiyor. Reklamlardan sağlanan gelirlerin hangi oranda yayıncılar ile paylaşılacağı şu an için bilinmiyor.

İlk etapta bazı ülkelerin fenomen isimleri üzerinde projenin denenmesine başlanacak. Şirket İngilizce olarak video oluşturan 200 yayıncıyı belirlemiş durumda. Fenomen isimler arasında Adam Waheed ve Lele Pons gibi isimlerin de yer aldığı belirtiliyor. Videolara reklam veren markalar arasında ise Puma, Ikea gibi büyük şirketler bulunuyor.

Kullanıcılar Rozet Satın Alacak

Kullanıcılar Rozet Satın Alacak

IGTV’de reklam gösteriminin yanı sıra kullanıcılar rozet satın alabilecek. Rozete sahip kişiler yorum yaptıklarında isimlerinin yanında simge gösterilecek. Bu kişiler ayrıca yayıncıların özel videolarına ulaşabilecek. Projenin YouTube’un ‘Katıl’ butonu ile benzer şekilde çalışacağı görülüyor. Instagram rozet satışlarından elde edilen gelirlerin tamamını yayıncılara aktaracak.

Rozetlerin 1 ila 5 dolar arasında fiyata sahip oması bekleniyor. Rozetlerin test edileceği ülkeler arasında Türkiye, ABD, Almanya, Brezilya, İngiltere, Fransa, İtalya ve Meksika yer alıyor. IGTV platformunu ilk olarak 2018 yılında kullanıcıların beğenisine sunmuştu. O dönemde bu yana platform üzerinden canlı yayınlar gerçekleştiriliyor ve dikey formattaki videolar paylaşılıyor.

Fenomen isimlerin artık para kazanmak adına Instagram’da yeni bir alana sahip olduğunu söyleyebiliriz. Önümüzdeki günlerde tüm yayıncılar için bu özelliğin aktif hale gelmesi planlanıyor. Halihazırda YouTube’da ve Instagram’da ürün yerleşimi yoluyla para kazanan kişilerin IGTV’ye de büyük ilgi göstermesi bekleniyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.



Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükle



SAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum