Paylaşım
in G+

Instagram Uygunsuz ve Şiddet İçerikli Paylaşım Yapan Hesapların Gözünün Yaşına Bakmayacak


 

Popüler sosyal medya uygulaması Instagram, son dönemde sayısı hızla artan uygunsuz ve şiddet içerikli paylaşımlara kendi bünyesinde müsaade etmeyeceğini açıkladı.

Son yılların tartışmasız en çok ilgi gören sosyal medya uygulamalarının başında Instagram geliyor. Hızla büyüyen platformda son günlerde sular durulmak bilmiyor. Bilindiği üzere geçtiğimiz günlerde şirketin kurucu ortaklarının istifa ettiği haberi tüm dünyada büyük yankı uyandırmıştı. Şirketin iki kurucusunun görevden ayrılması ile beraber CEO olarak gelen Adam Mosser, ayağının tozu ile harekete geçmiş durumda.

Mosser’in Instagram’ı sosyal medyanın en temiz platformu haline getirmek istediği belirtiliyor. Yeni CEO, Instagram’da görev alalı kısa bir süre geçmesine rağmen, geleceğe dair açıkladığı yeni planlar ile dikkat çekiyor. Bu planlar arasında öncelikle, son dönemde büyük artış gözlenen uygunsuz içerik ve siber zorbalığa karşı radikal önlemler almak gösteriliyor.

Zorbalığa ve Kaba Davranışa Geçit Yok

Zorbalığa ve Kaba Davranışa Geçit Yok

Popüler sosyal medya uygulaması bilindiği üzere geçtiğimiz aylar içerisinde 1 milyar aktif aboneyi geçtiğini açıklamıştı. Böylesine büyük bir platform içerisinde hiç şüphesiz uygunsuz içeriklerin ve çeşitli zorbalıkların yaşanması kaçınılmaz hale geliyor. Hal böyleyken şirket yaptığı bildiri ile bu tarz zorbalığa ve uygunsuz içeriklere hiçbir şekilde müsaade etmeyeceğini açıkladı.

Bildiride ayrıca zorbalık kavramının çok geniş bir yapıya sahip olduğu ve bu durumun bugüne kadar olduğu gibi sadece raporlama sistemi ile giderilemeyeceğine yer verildi. Dolayısıyla platformda bundan böyle bu tarz uygunsuz içerikleri tespit etmek için yapay zekadan fayda sağlanacak. Geçen zaman içerisinde gelen raporlar ile bu tarz içeriklerin tamamen ortadan kaldırılması hedefleniyor.

Yeni Filtreleme Özelliği Yardımcı Olacak

Yeni Filtreleme Özelliği Yardımcı Olacak

Instagram uygunsuz içerikler ile daha etkin bir mücadele etmesi için yeni bir özellik daha geliştirdi. Filtreleme adı verilen özellik sayesinde kullanıcılar yapay zekanın oluşturduğu algoritmanın da yardımı ile diledikleri takdirde kaba yorumları direkt olarak engelleyebilecekler.

Kullanıcılar görmek istemedikleri kelimeleri yazan kişileri isteğe bağlı olarak sayfalarından uzak tutabilecekler. Söz konusu özellik canlı yayınlar esnasında yapılan yorumlar için de kullanılabilecek. Instagram’ın hayata geçireceği kurallar ne derece verim sağlar bilinmez ancak şirketin artık elini taşın altına koyması sevindirici bir gelişme.

Paratic Piyasalar

Doviz Yatırımı