Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Instagram, TikTok’un Dikey Video Formatını Hikayeler için Test Ediyor

Instagram dikey paylaşım formatını hikayeler bölümüne de getiriyor.
Instagram, TikTok’un Dikey Video Formatını Hikayeler için Test Ediyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Son yıllarda sosyal medya platformları arasındaki rekabetin daha da tırmandığına tanık oluyoruz. Özellikle Instagram ile TikTok’un bu anlamda öne çıktığını söyleyebiliriz. Çinli sosyal mecrada dikey formatta paylaşılan eğlenceli videolar kullanıcıların büyük ilgisini çekiyor. Yapılan araştırmalar da TikTok’un en çok indirilen sosyal medya uygulaması olduğunu ortaya koyuyor. Çinli platformun bu denli hızlı yükselişi Facebook’un da dikkatini çekmiş durumda.

Şirket sahibi olduğu Instagram’da yaptığı bir takım yenilikler ile TikTok ile olan rekabetinde öne çıkmayı amaçlıyor. Son dönemde uygulamaya gelen bazı özelliklerin TikTok’a karşı avantajlı duruma gelmek için geliştirildiğini söyleyebiliriz. Bunlardan sonuncusu Reels formatı olmuştu. Kullanıcılar TikTok’ta olduğu gibi dikey şekilde çekilmiş eğlenceli videoları Reels adlı bölümde paylaşabiliyor. Sosyal medya devi bu formatı Hikayeler bölümüne getirmeye hazırlanıyor.

Instagram’a Dikey Hikayeler Geliyor

Instagram’a Dikey Hikayeler Geliyor

Instagram kullanıcılar için daha çok TikTok benzeri bir his verebilecek yeni bir özellik geliştiriyor. Bilindiği üzere kullanıcıların uygulamada en çok ilgi duyduğu alanlardan birisi Hikayeler olmakta. Şirket bu bölümü de TikTok’ta olduğu gibi dikey paylaşım yapmaya mümkün hale getirecek. Günümüzde kullanıcılar, Snapchat’ın benimsediği bir Instagram özelliği olan, dokunma ve yatay kaydırma yoluyla Hikayelere göz atıyor.

Hikayelerin yaratıcısı olan Snapchat bile TikTok’tan esinlenerek yeni özellikler geliştiriyor. Instagram Hikayelerini dikey bir formata dönüştürmek, dikkate değer bir değişiklik olacaktır ve bu daha statik içerikten uzaklaşmaya zemin hazırlayabilir. Hikayeler bölümünü dolduran fotoğraflar ve yeniden paylaşılan gönderilerin buralara taşınması örnek gösterilebilir.

Öte yandan, bir “Dikey Hikayeler” akışında Instagram, tıpkı şu anda Mikroları önceliklendirmek için algoritmalarını ve genel tasarımını değiştirdiği gibi, TikTok ile daha iyi rekabet edebilmek için muhtemelen video yayınlarını resimlere göre öne çıkaracaktır. Instagram bu özelliği henüz herkesin kullanımına sunmadı. Ancak test edildiğini doğruladı. İlerleyen günlerde platform genelinde hikayelerin dikey format ile paylaşılabilir hale gelmesi bekleniyor.

Sosyal medya devinin CEO’su Adam Mosseri geçtiğimiz günlerde katıldığı bir röportajda, TikTok’un hakkını teslim etmiş ve kendilerinden önde olduğunu söylemişti. İlerleyen günlerde iki mecra arasındaki rekabetin tırmanmaya devam edeceği görülüyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu