Yatırım yapmaya başla!

Instagram Telif Haklarının Korunması için Harekete Geçiyor

Instagram video ve canlı yayınlarda kullanılan müziklerin telif haklarını ihlal etmemesi adına yeni bir karar aldı.
Instagram Telif Haklarının Korunması için Harekete Geçiyor

Sosyal medya artık hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline gelmiş durumda. Facebook, YouTube, Twitter ve Instagram başta olmak üzere pek çok uygulama milyonlarca kişi tarafından kullanılıyor. Bu platformlarda insanlar sayısız türde paylaşıma yer veriyor. Yapılan paylaşımlarda kullanılan müzikler ise vazgeçilmez bir unsur olarak karşımıza çıkıyor.

Dünyanın en popüler sosyal medya uygulamaları arasında öne çıkan Instagram ise bu yönüyle fazlasıyla dikkat çekiyor. Facebook’un sahibi olduğu sosyal mecra kullanıcılara en iyi deneyimi sunmayı amaçlıyor ve sürekli yeni özellikler geliştiriyor. Şirket son olarak Facebook ve Instagram’da kullanılabilecek satış uygulaması geliştirdiğini duyurdu.

Instagram bu gelişmenin ardından yeni bir karar aldığını daha açıkladı. Sosyal medya devi paylaşılan içeriklerdeki müziklerin telif haklarını aykırı olmaması adına hareket geçti. Bundan böyle telifli müzikleri paylaşan kullanıcılar Instagram tarafından uyarılacak.

Instagram’da Müziklere Telif Uygulaması

Instagram’da Müziklere Telif Uygulaması

Günümüzde sosyal medyanın yaygınlaşması ile beraber telif hakları çok daha önemli bir hal aldı. YouTube’da oluşturulan videolarda kullanılan müziklerin telif haklarına aykırı olmasını engelleyen bir özellik söz konusu. Bu özellik artık Instagram’da da yerini alacak. Kullanıcıların yaptıkları paylaşımlarda telif ihlali olan bir durum söz konusu olduğunda büyük bir pencere ile uyarılacak. Aslında Instagram bugüne kadar bu duruma kayıtsız kalmadı.

Sosyal medya devi paylaşılan müziklerde telif ihlali olduğunda canlı yayının ya da videoların sesini kısıyordu. Ancak bu durum yapılan paylaşımların azalmasına neden olmuş görünmüyor. Instagram bu nedenle artık kullanıcıları uyarma yolunu seçiyor. Video ya da canlı yayınlarda bu müziklerin uzun bir süre kullanılması halinde bu konuyla ilgili kullanıcıya bilgilendirme yapılacak.

Bu kısıtlamanın video ve canlı yayınlara özel olduğu ve hikayeler bölümünde böyle bir durumun söz konusu olmadığı belirtiliyor. Instagram yetkilileri ise kullanıcıların ekleyeceği müzikler konusunda uyarılarda bulunuyor. Kullanılan müziğin süresinin artması ile beraber telif sorununun daha belirgin hale geleceğine dikkat çekiliyor.

Facebook ve Instagram’ın kendi müzik kütüphanesinde sayısız müzik bulunuyor. Yetkililer kullanıcılara bu müzikleri tercih etmelerini öneriyor. Sosyal medya devinin almış olduğu yeni kararla ilgili paylaştığı blog yazısını buradan okuyabilirsiniz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum