Yatırım yapmaya başla!

Instagram’a Gelecek Güncelleme ile Takip Edilen Kişilerin Neler Yaptığı Gizlenecek

Instagram önümüzdeki haftadan itibaren takip edilen kişilerin yaptığı aktiviteleri gizleyeceğini duyurdu.
Instagram’a Gelecek Güncelleme ile Takip Edilen Kişilerin Neler Yaptığı Gizlenecek

Son yılların en popüler sosyal medya uygulamaları arasında yer alan Instagram, çıktığı ilk dönem fotoğraf paylaşma uygulaması olarak yayınlanmıştı. Geçen zaman içerisinde sürekli güncellenen platform günümüzde kullanıcıların dikkatini çekecek pek çok yeni özelliğe kavuştu. Facebook’un sahibi olduğu popüler uygulama hız kesmeden yeni özellikler ile donatılmaya devam ediyor. Son olarak şirket Instagram’a Grup Hikayeleri özelliği getirmek üzere çalışmalara başladığını duyurmuştu.

Gelen son haber ise özellikle stalk yapan kullanıcıların keyfini kaçıracak türden. Bilindiği üzere uygulamada kullanıcılar kendi aktiviteleri ile beraber takip ettikleri kişilerin neler yaptığını görebiliyordu. Sosyal medya devinden bir yetkili yaptığı açıklama ile takip sekmesinin önümüzdeki günlerde kaldırılacağını belirtti. Kullanıcılar artık yalnızca kendilerine ait bildirimleri görebilecek.

Takip Sekmesi Kalkıyor

Takip Sekmesi Kalkıyor

Instagram kullanıcılarının bildiği üzere kalp simgesinin altında iki farklı sekme yer alıyor. Bu sekmeler ‘Sen’ ve ‘Takip’ olarak ayrılmış durumda. ‘Sen’ sekmesinin altında kullanıcılar kendilerine gelen bildirimleri ve yaptıkları aktiviteleri görebiliyor.

Yapılacak olan güncelleme ile ‘Takip’ sekmesi kaldırılacak ve kullanıcılar takip ettikleri kişilerin neler yaptığını artık göremeyecek. Şirketten resmi bir açıklama gelmiş değil ancak ürün başkanı Vishal Shah, Buzfeed’e verdiği röportajda talip sekmesinin önümüzdeki haftadan itibaren kaldırılacağını söyledi.

Hatta bazı kullanıcılar Ağustos ayından beri bu sekmeyi kendi ekranlarını göremediğini belirtiyor. Platform milyonlarca kullanıcının buluşma noktası konumunda ve pek çok kişi takip ettiği kişilerin neler yaptığını merak ediyor. Stalk kültürü Instagram’da son derece yaygınlaşmış durumda. Sosyal medya devinin kaldıracağı bu özellik, bu tarz aktiviteleri alışkanlık haline getirmiş kullanıcıları üzecektir.

Koleksiyonlar Bölümüne Harita Görünümü Geliyor

Koleksiyonlar Bölümüne Harita Görünümü Geliyor

Takip sekmesini kaldırma haberi ile gündeme gelen Instagram, daha önce sonlandırdığı bir özelliği ise geri getirmeye hazırlanıyor. Platformda bilindiği üzere Kaydedilen Koleksiyonlar bölümü mevcut. Instagram burada bulunan harita görünümünü kaldırma kararı almıştı. Sosyal medya uzmanı Jane Manchun Wong araştırmalarında Instagram’a bu özelliğini geri geleceğini ortaya çıkardı.

Wong’un paylaştığı ekran görüntüsünde kaydedilen koleksiyonlar bölümüne harita bölümünün geri geldiği görülüyor. Kullanıcılar bu özellik sayesinde kaydettikleri mekanları harita üzerinde lokasyon olarak görebilecek. Wong kullanıcıların kaydettiği tüm mekanların haritada görüleceğini söyledi ve o mekanlara ait başka fotoğrafların da görülebileceğini söyledi. Daha önce fişi çekilen özelliğin kullanıma sunulması ile beraber başka bir değişiklik olacak mı bilinmiyor. Sosyal medya devinin önümüzdeki günlerde özelliği yayınlaması bekleniyor.

E-Posta için Yeni Önlemler Alınıyor

E-Posta için Yeni Önlemler Alınıyor

Sosyal medya devi platforma yeni özellikler geliştirmenin yanında kullanıcıların hesap güvenliğini artırıcı önlemler almayı da ihmal etmiyor. Bilindiği üzere siber saldırganlar hesapları ele geçirmek adına kimlik avı saldırıları düzenliyor. Dolandırıcılar başlıca yöntemleri arasında sahte e-postalar göndermek yer alıyor. Bu tarz durumların önüne geçmek isteyen Instagram ekibi, kullanıcıların kendilerine gelen e-postayı daha etkin kontrol etmelerini sağlayan bir özellik geliştirdi.

Oluşturulan liste Güvenlik ve Diğer olarak iki ayrı sekmeye bölünmüş. Güvenlik sekmesine gelen e-postalar sosyal medya platformunda alınan önlemlere yönelik bilgilendirmeleri içeriyor. Diğer sekmesinde ise mesaj bildirimleri ya da yeni özelliklere dair bilgilendirmelere yer veriliyor. Kullanıcılar bu sayede gelen e-postaların saldırganlara ait olup olmadığını iki kere kontrol etme imkanına sahip olacak.

iOS için Karanlık Mod Geldi

iOS için Karanlık Mod Geldi

Bilindiği üzere son olarak duyurulan iOS 13 ve Android 10 sürümlerinin dikkat çeken özelliklerinin aşında karanlık mod geliyor. Telefonların kararması ile beraber uygulama geliştiriciler de kendi platformlarında gerekli düzenlemeleri yapmaya başladı. Instagram geçtiğimiz günlerde beklenen karanlık mod özelliğini test etmeye başladığını duyurmuştu. Android için beta sürecinde olan karanlık tema iOS kullanıcıları için yayınlandı.

Yeni arayüz ile telefonun baştan aşağı karardığı görülüyor. Tasarım olarak son derece kullanıcı dostu bir arayüze sahip olan karanlık mod, iPhone modellerine şarj anlamında önemli avantaj sağlıyor. Tabi bunun OLED ekranlı iPhone modelleri için geçerli olduğunu belirtelim.

iPhone 11 ve iPhone XR gibi LCD ekrana sahip telefonlar için böyle bir durum söz konusu değil. Instagram’da karanlık mod deneyimini yaşamak için uygulamayı App Store’dan son sürüme güncellemek gerekiyor. Özelliğin önümüzdeki günlerde Android kullanıcıları için dağıtılması bekleniyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum