Yatırım yapmaya başla!

Instagram’da Siyahi Kullanıcıların Beyazlara Göre Daha Fazla Yasaklandığı İddia Edildi

Instagram’ın eski çalışanlarından gelen açıklamalar platformda ırkçılık yanlısı bir politika izlendiği yönünde.
Instagram’da Siyahi Kullanıcıların Beyazlara Göre Daha Fazla Yasaklandığı İddia Edildi

Sosyal medya uygulamaları artık insanların kendilerini ifade edebildiği başlıca platformlar olarak öne çıkıyor. Facebook, Twitter, Instagram gibi başlıca mecralar dünya genelinde milyonlarca kişi tarafından kullanılıyor. Dünya gündeminde yaşanan gelişmeler sosyal medyada fazlasıyla yankı buluyor. Bilindiği üzere geçtiğimiz aylarda ABD’de ırkçılık tartışmaları yeniden alevlendi.

Minneapolis’te siyahi vatandaş George Floyd’un bir polis tarafından gözaltına alınırken öldürülmesi dünyayı ayağa kaldırdı. ABD’de pek çok eyalette insanlar yürüyüşler düzenledi ve şirketler ırkçılığa karşı olan tepkilerini dile getirdiler. Sosyal medyanın en popüler platformlarından Instagram ise ırkçılık yanlısı paylaşımlar ile mücadele ediyor.

Hatta geçtiğimiz günlerde spam koruması nedeniyle ırkçılık karşıtı paylaşımların bile engellendiği gündeme gelmişti. Ancak ortaya atılan son iddialar sosyal medya devinin başını ağrıtabilir. Şirketin eski çalışanları Instagram yönetiminin ırkçı bir yönetim sergilediğini iddia ediyor.

Instagram Irkçılık ile Suçlanıyor

Instagram Irkçılık ile Suçlanıyor

Instagram’da halihazırda topluluk kurallarını içeren bir politika bulunuyor. Bu politika çerçevesinde kuralları ihlal eden hesaplar Instagram yönetimi tarafından uzaklaştırılıyor. Geliştirilen sistem ile platformdaki kullanıcıların ilgi alanları takip ediliyor ve hangi eylemlerde bulunduklarına bakılıyor. Söylenene göre siyahilerin ve beyazların genel olarak ne gibi aktivitelerde bulundukları analiz ediliyor.

Instagram’da yakın geçmişte işten çıkarılmış bazı kişiler ise Instagram’ın ırk ayrımı yaptıklarını iddia ediyor. İddiaya göre platformdaki siyahi kullanıcılar beyazlara göre yüzde 50 oranında daha fazla yaptırıma uğradı. Bu oran nedeniyle sosyal medya devinin ırk analiz aracını yenilediği belirtiliyor. Sosyal mecraya yönelik ırkçılık iddiaları sonrası Facebook sözcüsü Carolyn Glanville açıklamalarda bulundu.

Sözcü toplanan verilerin kullanıcı deneyimini artırmak adına ürün analizlerinde kullanıldığını ve bu verilerin bazı kuruluşlar ile paylaşıldığını söyledi. Şirket ABD’de patlak veren ırkçılık olaylarından sonra analiz aracını kaldırmıştı. Bu nedenle ayrımcılık yapılabileceği iddia ediliyor. Instagram’dan bu iddialar sonrası resmi bir açıklama gelmedi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum