Yatırım yapmaya başla!

Instagram’da Paylaşımları Üçüncü Kaynaklara Aktarmak için Kullanıcı İzni Gerekecek

Sosyal medya devi paylaşımların gizliliğini sağlamak adına yeni bir kısıtlama özelliği üzerinde çalışıyor.
Instagram’da Paylaşımları Üçüncü Kaynaklara Aktarmak için Kullanıcı İzni Gerekecek

Dünyanın en popüler sosyal medya uygulamalarından biri olan Instagram, kullanıcı deneyimini iyileştirmek adına platformda değişiklikler yapmayı sürdürüyor. Facebook’un sahibi olduğu uygulama hem yeni özellikler kazanıyor hem de güvenlik iyileştirmelerine yenilerini ekliyor. Instagram ekibi ayrıda uygulamanın arayüzünde de çeşitli değişiklikler yapmak adına çalışmalarını sürdürüyor. Bu çalışmalardan birisi ise ana sayfaya yönelik olacak.

Sızdırılan bilgilere göre Instagram’da görüntülenmiş paylaşımlar artık farklı bir sekme altında gösterilecek. Şirket bunun yanı sıra platformdaki kullanıcıların gizliliğini artıracak bir adım atmaya hazırlanıyor. Ortaya çıkan bilgilere göre Instagram içerisinde yer alan paylaşımların başka mecralarda görüntülenmesi kısıtlanabilir. Sosyal medya devi kullanıcılardan izinsiz bu paylaşımların üçüncü parti platformlara aktarılmasını istemiyor.

Instagram’da Gizliliğe Yönelik Hamle

Instagram’da Gizliliğe Yönelik Hamle

Bilindiği üzere sosyal medya uygulamalarının büyük bölümünde yapılan paylaşımları başka mecralarda alıntılamak mümkün. Paylaşımın içerisinde yer alan embed kod kopyalanarak bu işlem gerçekleştirilebiliyor. Instagram’da ise bu duruma yönelik bir kısıtlamanın geleceği öğrenildi. Şirketin yapacağı değişiklik ile Instagram’da bir paylaşımın embed kodu ile kopyalanması için kullanıcının kendisinden izin alması gerekecek.

Bu durumun paylaşımların etkileşimini azaltacağına dikkat çekiliyor. Ancak şirketin gizliliği ön planda tutmak istediği belirtiliyor. Bununla beraber paylaşım sahiplerinin haberi olmadan bu içeriklerin yaygınlaşmasının da önüne geçilmesi amaçlanıyor. Sosyal medya devinin bu özelliği geliştirirken profesyonel fotoğrafçıları hedef aldığı ifade ediliyor.

Embed kodu alarak kullanıcıların paylaşımları başka mecralarda kolayca kopyalaması sağlanıyor. Bu işlem sayesinde ekran görüntüsü almaya gerek kalmıyor. Bu yöntemin Twitter’da da sıklıkla tercih edildiği biliniyor. Instagram’ın yeni kısıtlama uygulamasını ne zaman yayınlayacağı ise şu an için bilinmiyor.

Instagram’da Telif Tartışması Sürüyor

Instagram’da Telif Tartışması Sürüyor

Son günlerde Instagram’da telif haklarının korunmasına dair tartışmalar artmış durumda. Şirket geçtiğimi günlerde kullanıcıların telif haklarının korunmasını sağlamak adına harekete geçtiğini duyurmuştu. Bu gelişmeler sonrası bir fotoğrafçının yaptığı paylaşım bu anlamda tartışma konusu oldu. Elliot McGucken adlı bir sanatçı Ölüm Vadisi Ulusal Parkı’nda çok nadir görülen bir anı fotoğrafladı. Newsweek adlı bir dergi ise yaptığı haberde bu fotoğrafa yer verdi.

Sonrasında McGucken dergiye dava açtı. Dergi ilk etapta fotoğrafçıdan telif hakkı izni için başvuruda bulundu. Ancak McGucken bu talebi geri çevirdi. Newsweek ise Instagram’daki paylaşımı kopyalayarak kendi sitesinde yayınladı. Fotoğrafçı dergiye Instagram’daki paylaşımı kopyaladığı için dava açtı ancak dergi ise bu izni sosyal medya sitesinden aldığını belirtti.

Instagram’ın hizmet şartlarında yapılan paylaşımların içerisinde alt lisans olduğu görülüyor. Bu da başka kullanıcıların Instagram’dan embed kod alarak kendi kaynaklarında paylaşım yapabileceği anlamına geliyor. Bu durumun benzeri davalar daha önce de yaşanmış ve herhangi bir ihlal olmadığına karar verilmişti. Instagram’ın yapacağı düzenleme ise bu soruna kesin çözüm getirmiş olacak. Paylaşımların kopyalanması için kullanıcılardan izin almak gerekecek.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum