Yatırım yapmaya başla!

Instagram’da Özel Mesajların Arka Planda Saklandığı Ortaya Çıktı

Reddit’te paylaşılan görüntülerde Instagram’da silinmiş olan mesajların aslında silinmediği ortaya çıktı.
Instagram’da Özel Mesajların Arka Planda Saklandığı Ortaya Çıktı

Sosyal medya uygulamaları arasında en popüler platform olarak Instagram’ı gösterebiliriz. Facebook’un sahibi olduğu sosyal mecra sürekli yeni özellikler ile güncelleniyor ve kullanıcılara en iyi deneyim sunmayı amaçlıyor. Şirket geçtiğimiz günlerde IGTV platformu için otomatik altyazı desteği sunacağını açıklamıştı. Bilindiği üzere Instagram’da kullanıcılar birbirileriyle özelden iletişim kurabiliyor.

Platform bir nevi WhatsApp ya da Messenger gibi anlık mesajlaşma uygulaması olarak kullanılabiliyor. Ancak yapılan bir araştırma veri gizliliği ile ilgili yankı uyandıracak bir bilgiyi ortaya çıkardı. Bazı kullanıcılar daha önce silmiş oldukları sohbetleri yeniden görmeye başladı. Bu durum biz unutsak bile Instagram’ın verileri unutmadığını gösteriyor.

Instagram Unutmuyor

Hatırlanacağı üzere Facebook ve Instagram daha önce pek çok veri ihlali ile karşı karşıya kalmıştı. Hatta Facebook’un 2016’daki ABD seçimleri öncesi verileri sızdırdığı gerekçesiyle 5 milyar dolar ceza ödediği hafızalardaki tazeliğini koruyor. Instagram’da yaşanan son durum veri güvenliği ile alakalı soru işaretleri yaratacak cinsten. Pek çok kullanıcı 2016 yılına kadar uzanan ve silmiş olduğu mesajları görmeye başladığını belirtiyor.

Hatta bu mesajlar arasında kullanıcıların engellediği ya da kendilerini engelleyen kişilerle olan yazışmalar yer alıyor. Reddit’te bazı kullanıcılar geçmiş yıllarda sildikleri mesajları yeniden gördüklerine dair ekran görüntüleri paylaşıyor. Bir kullanıcı paylaşımında, “Eski bir arkadaşımın hesabını kontrol ediyordum ve o gece Instagram’daki mesajlarımız gelen kutumda yeniden belirdi, bu mesajlar 2017 yılına aitti.” ifadelerine yer veriyor.

Facebook cephesinden henüz konuyla ilgili resmi bir açıklama yapılmadı. Benzer bir durum daha önce de yaşanmıştı. O dönem kullanıcılar Instagram’ı silip yeniden yüklediklerini ve bazı mesajları görmediğini ve bazılarını ise görmeye devam ettiklerini söylemişti. Sonuç olarak sosyal medya devinin kullanıcıların silmiş olduğu mesajları bir köşede gizlice tuttuğunu söyleyebiliriz. Dolayısıyla önümüzdeki süreçte de benzer durumların ortaya çıkması sürpriz olmayacaktır.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum