Yatırım yapmaya başla!

Instagram’da Milyonlarca Fenomen Hesabın İletişim Bilgileri Sızdırıldı

Sosyal medya devi Instagram’da 50 milyona yakın fenomen hesabın iletişim bilgilerinin şifresiz bir ortamda bulunduğu belirtildi.
Instagram’da Milyonlarca Fenomen Hesabın İletişim Bilgileri Sızdırıldı

Facebook’un çatısı altında faaliyet gösteren en popüler sosyal medya uygulamalarından biri olan Instagram milyonlarca kullanıcıya hizmet veriyor. Dolayısıyla tüm bu kullanıcıların kişisel aktiviteleri ve iletişim bilgileri Instagram sunucularında tutuluyor. Bu bilgilerin gizliliği ise kullanıcı güvenliği açısından son derece önemli. Sosyal medya devleri kullanıcı verilerinin güvenliğini sağlamak adına veritabanları kuruyor.

Son olarak Instagram’da milyonlarca kullanıcıyı etkileyecek bir veri sızıntısına rastlandı. Fenomen kullanıcıların ve marka hesapların aralarında bulunduğu çok sayıda hesabın iletişim bilgileri herkesin erişimine açık bir şekilde bulundu. Son dönemde veri skandalları ile gündemden düşmeyen Facebook, yeni bir güvenlik ihlali ile karşı karşıya.

Fenomen Hesapların İletişim Bilgileri Sızdı

Fenomen Hesapların İletişim Bilgileri Sızdı

Bilindiği üzere Instagram’da çok sayıda fenomen, ünlü ve marka hesabı bulunuyor. Bu hesaplar kendi ürünlerinin tanıtımını ve satışını gerçekleştiriyor. Yapılan satışlar sayesinde pek çok tanınmış hesap kendilerine önemli bir gelir kaynağı oluşturuyor. Ancak bu hesaplardan milyonlarcasının iletişim bilgileri herkese açık bir platformda ulaşılabilir durumda.

Amazon sunucuları üzerinde Instagram fenomenlerinin yer aldığı 50 milyona yakın hesabın kişisel bilgilerine rastlandı. Bilgilerin veritabanında saklanıyor olması sürpriz değil ancak bu verilere erişmek için herhangi bir şifre talep edilmiyor. Dolayısıyla bu verilere herkes erişebilir. Instagram’dan sızdırılan veriler arasında kullanıcıların iletişim bilgilerinin büyük bölümüne erişmek mümkün.

Facebook Soruşturma Başlattı

Facebook Soruşturma Başlattı

Yaşanan bu sızıntı sonrası Facebook yetkilileri yaptığı açıklama ile konuyla ilgili araştırma başlattıklarını duyurdu. Şirket, söz konusu sızıntıya konu olan tüm iletişim bilgilerinin üçüncü bir kaynakta yer alıp almadığını araştıracağını duyurdu. Erişime açık olduğu açıklanan veri tabanının sahibi ise Chtrbox adından bir şirket. Şirket, fenomen hesaplar ile beraber ortak işbirliğinde bulunuyor ve sponsorlu içerikler hazırlanmasını sağlıyor.

Facebook ise söz konusu şirket ile iletişime geçtiğini açıkladı. Verilerin ortaya çıkması ile beraber Chtrbox, veritabanını devre dışı bıraktı. Yaşanan bu olay sonrası sosyal medya platformlarının sunduğu güvenlik yeniden tartışma konusu olacaktır. Özellikle Facebook bünyesinde bulunan sosyal medya uygulamalarında üstüste yaşanan veri ihlalleri düşündürücü.

Geçmişte Yaşanan Saldırı Araştırılıyor

Geçmişte Yaşanan Saldırı Araştırılıyor

Popüler tüm platformlarda olduğu gibi Instagram’da da kullanıcı verilerinin izinsiz toplanması ve paylaşılması, sosyal medya kullanım sözleşmesinin ihlaline neden olmakta. Bugüne kadar çok kez benzer sızıntılar yaşandı ve yaşanmaya devam ediyor. Son olarak yaşanan sızıntının nasıl gerçekleştiği bilinmiyor ancak geçtiğimiz yıllarda gündeme gelen geliştirici API’sinde ortaya çıkan bir güvenlik açığının sebep olabileceği belirtildi.

O dönem yaşanan sızıntı ile hackerler Instagram verilerini bitcoin karşılığında satışa çıkarmıştı. Saldırıdan 6 milyon Instagram kullanıcısı etkilenmişti ve iletişim bilgileri ele geçirilmişti. Facebook’un başlattığı araştırma ile önümüzdeki günlerde yeni bilgiler ortaya çıkarır mı bekleyip göreceğiz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum