Yatırım yapmaya başla!

Instagram’ın Kaldırdığı Like Patrol Uygulamasına Bir Darbe de Apple’dan Geldi

Instagram’ın geçtiğimiz günlerde kaldırdığı Like Patrol uygulaması Apple’ın da radarına takıldı.
Instagram’ın Kaldırdığı Like Patrol Uygulamasına Bir Darbe de Apple’dan Geldi

Akıllı telefonların hemen herkese ulaşması ile beraber kullanıcıların hizmetine pek çok uygulama ve servis sunulmuş durumda. Sosyal medya hayatımızın vazgeçilmezleri arasında yerini aldı ve uygulamalar yeni özellikler ile kullanıcılara daha iyi bir deneyim sunmayı amaçlıyor. Son dönemde kullanıcıların en çok ilgi gösterdiği sosyal platformların başında Instagram geliyor. Uygulamanın içerisinde çok sayıda üçüncü parti yazılım mevcut. Bu yazılımlar kullanıcılara hizmet vermek amacıyla kişisel verilere erişim sağlıyor.

Veri ihlali yaptığı tespit edilen ya da şüphe edilen pek çok uygulama ise kaldırılmak durumunda kalıyor. Bu durumun bir benzeri geçtiğimiz günlerde Instagram’da yaşandı. Sosyal medya devi geçtiğimiz günlerde üçüncü parti takip uygulaması Like Patrol’u kaldırma kararı almıştı.

Instagram son dönemde stalk aktivitelerine yönelik kısıtlayıcı yaptırımlar ile dikkat çekiyor. Beğeni sayılarını gizlemeye başlayan şirket geçtiğimiz günlerde takip sekmesini de kaldırma kararı almıştı. Üçüncü parti takip uygulaması Like Patrol de bu yaptırımlardan nasibini aldı. Takip uygulamasına bir kötü haber de Apple’dan geldi.

Apple Takip Uygulamasını Kaldırdı

Apple Takip Uygulamasını Kaldırdı

Geliştirilen üçüncü parti uygulamaların pek çoğu sosyal medya platformlarında kullanıma sunuluyor. Bununla beraber iOS ve Android mağazalarında da bu uygulamalara ulaşmak mümkün oluyor. Instagram’ın söz konusu takip uygulamasını kaldırması sonrası benzer bir karar da Apple’dan geldi. Şirket uygulama mağazası App Store’dan Like Patrol’u kaldırma kararı aldı. Takip sekmesi ile kullanıcılar kendi takip ettikleri kişilerin ne yaptıklarını görebiliyordu.

Instagram bu sekmeyi kaldırdı ancak kullanıcılar üçüncü parti uygulamalara yönelerek yine stalk yapmaya başladılar. Bu da App Store’da bulunan uygulamaya olan ilginin bariz bir şekilde artmasına neden oldu. Like Patrol’un kullanıcıların verilerini izinsiz bir şekilde topladığı iddia ediliyordu. Uygulama karşı tarafa hissettirmeden yapılan paylaşımla etkileşime girme özelliğine sahip.

Uygulamanın geliştiricisi Sergio Luis Quintero ise bu karara katılmadığını belirterek, “Takip sekmesiyle Instagram da 2011’den 2019’a kadar aynı ilkeleri çiğniyor. Neden bizim uygulamamız kaldırılıyor?” diye konuştu. Geliştirici ayrıca bu karara itiraz edeceklerini de sözlerine ekledi. Temmuz 2019’da kullanıma sunulan uygulama kısa sürede kullanıcılardan büyük ilgi gördü. Like Patrol Android için sunulmamıştı.

Beğeniler Kaldırılıyor

Beğeniler Kaldırılıyor

Instagram’ın bir süredir bazı ülkelerde beğeni sayısını kaldırmayı test ettiği biliniyor. Geçtiğimiz günlerde ise sosyal medya devinin bu özelliği dünya geneline yaymaya hazırlandığı gündeme gelmişti. Son olarak ABD’de beğeni sayıları gizlenmeye başladı ve kullanıcılardan ilk tepkiler gelmeye devam ediyor.

Instagram CEO’su Adam Mosseri bu konuyla ilgili açıklamasında “Dikkat! Bu yıl Instagram’da beğenileri gizlemeyi pek çok farklı ülkede test ettik. Bu testleri, gelecek hafta ABD’deki insanların küçük bir kısmını kapsayacak şekilde genişletiyoruz. Geri bildiriminizi dört gözle bekliyorum.” ifadelerinde bulunmuştu.

Beğenilerin kaldırılması ile beraber paylaşım yapan kullanıcılar gelen beğeni sayısını görebilecek ancak başka kişiler bu sayıyı göremeyecek. ABD’de özelliğin test edilmeye başlanması ile beraber ilk tepkiler gelmeye başladı. Kullanıcıların büyük bölümünün bu özellikten yana memnun olmadığı dikkat çekiyor. Pek çok kişi bu karardan geri adım atılmadığı takdirde hesabını sileceğini Twitter hesaplarından dile getiriyor.

Bir kullanıcı yaptığı paylaşımda “Neden? Öyleyse neden beğeni butonu var? Neden bir şey yükleyelim? Instagram’ı neden yükleyelim? Bunu kim ortaya çıkarıyor? Lütfen onu geri bildirim departmanına taşıyın!” ifadelerine yer verdi. Bir başka kullanıcı ise Mosser’inin paylaşımının altına “Geri bildiriminizi dört gözle bekliyorum.’ Evet, emin ol herkes Instagram’ı silmeye başladığında göreceksin.” açıklamasını yaptı.

Paylaşımlardaki beğeni sayısına bakmak isteyen kullanıcılar “diğerleri tarafından beğenildi” ifadesi ile karşılaşıyor. Beğeni gizleme özelliği henüz ülkemizde kullanıma sunulmuş değil. Sosyal medya devi gelen geri bildirimler ışığında ne yapacağı ise merak ediliyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum