Yatırım yapmaya başla!

Instagram’da Kullanıcıları Yanlış Bilgilendiren Sahte Yazı Milyonlarca Kişi Tarafından Paylaşıldı

Popüler uygulama Instagram’da kullanıcılara yönelik asılsız bilgiler içeren bir yazı kısa sürede yayıldı. Ünlü insanların bile paylaştığı yazıda kullanıcıları yanlış bilgilendiren ifadeler yer alıyor.
Instagram’da Kullanıcıları Yanlış Bilgilendiren Sahte Yazı Milyonlarca Kişi Tarafından Paylaşıldı

Günümüzde bilginin yayılmasının en hızlı sağlandığı mecraların başında sosyal medya uygulamaları geliyor. Herhangi bir olay yaşandığında ya da bir gelişme olduğunda geleneksel kaynaklardan önce anlık olarak sosyal ağlarda yankı buluyor ve kısa sürede milyonlarca kişi haberdar olabiliyor. Ancak bu durum beraberinde bazı olumsuzlukları da getiriyor. Sosyal medya platformları ise kullanıcıların yanlış bilgilendirilmesini engellemek adına sahte haberler ile durmaksızın mücadele ediyor.

Son dönemde Facebook’ta sahte içerikli haber faaliyetlerinde belirgin bir artış söz konusu. Geçtiğimiz günlerde Facebook ve Twitter, Çin hükümeti adına çalıştığı tespit edilen sahte hesapların uzaklaştırıldığını açıkladı. Benzer bir olay ise şirketin bünyesinde olan popüler platform Instagram’da yaşandı. Uygulamada yeni kuralların başlayacağını belirten ve asılsız ifadeler içeren bir yazı Instagram’da kısa sürede milyonlarca kişi tarafından paylaşıldı.

Instagram’da Kısa Sürede Yayıldı

Instagram’da Kısa Sürede Yayıldı

Son yılların en popüler sosyal medya uygulamalarının başında Instagram geliyor diyebiliriz. Böylesine büyük bir mecra çoğu zaman yanlış bilginin yayılmasına zemin hazırlayabiliyor. Bilindiği üzere daha önce Facebook, Twitter, Instagram gibi platformlarda yeni kuralların devreye gireceğini belirten ve sözde kullanıcıları uyaran pek çok sahte ileti kısa sürede popüler hale geliyor ve milyonlarca kişi tarafından paylaşılıyor.

Bu durumlardan sonuncusu Instagram’da yaşandı. Paylaşılan yazıda kullanıcıların fotoğraflarının izinsiz şekilde paylaşılabileceğini iddia eden ifadeler yer alıyor. Sosyal medya uygulamasında yeni kuralların devreye gireceğini belirten iletide “Yayınladığınız her şey bugünden itibaren halka açık hale geliyor. Fakat sildiğiniz mesajlarınız ve fotoğraflarınız yeni politikaya dahil değil.” ifadeleri yer alıyor.

Pek çok kullanıcı ise bu paylaşımın doğruluğunu araştırmadan paylaşmaya başladı ve asılsız bilgi kısa sürede yayıldı. Hatta paylaşımı yapan kişiler arasında Usher, Eva Longoria ve Pink gibi pek çok dünyaca ünlü isim yer alıyor. Sosyal medya devinden ise paylaşılan bilginin asılsız olduğuna dair açıklama geldi.

Instagram’dan Açıklama Geldi

Instagram’dan Açıklama Geldi

Kullanıcı verilerinin izinsiz şekilde kullanılabileceğini belirten sahte yazı sonrası sosyal medya devinden ise jet hızıyla bilgilendirici açıklama geldi. Şirketin Marka İletişim Müdürü Stephanie Otway konuyla ilgili açıklamasında “Bu yazı hiçbir gerçekliğe dayanmıyor. Dikkate almamanız gerektiğini belirtmek isteriz.” ifadelerine yer verdi. Yapılan bu açıklama sonrası paylaşımı yapan pek çok ünlü isim asılsız bilgiler içeren iletiyi kaldırdı.

Instagram aslında kullanıcılardan pek çok veri topladığını kabul ediyor. Şirketin hizmet şartlarında “Ürünümüzü kullandığınız sırada sağladığınız içerik, iletişimler ve diğer bilgiler toplanır. Bunlara açtığınız hesap, yaptığınız paylaşımlar, mesajlar ve diğerleriyle kurulan iletişim de dahildir” yazısı mevcut.

Bununla beraber “Cihaz ayarlarının aktifleştirilmesi vasıtasıyla alınmamıza izin verdiğin bilgiler; konum, kamera ya da fotoğraflar.” yazısı yer alıyor. Sosyal medya devi kullanıcılardan verdikleri izin karşılığı veri topladığını söylüyor. Paylaşılan sahte yazıda ise bu verilerin izinsiz şekilde toplanacağı iddia ediliyordu. Uzmanlar kullanıcıları yapacakları benzer paylaşımlarda bilgiyi doğrulamaları konusunda uyarılarda bulundu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum