Yatırım yapmaya başla!

Instagram’da Kullancılar Sahte Paylaşımları İşaretleyerek Geri Bildirimde Bulunacak

Sosyal medya uygulaması Instagram, daha önce Facebook’ta olan raporlama özelliğini kullanıcılara sunmaya hazırlanıyor.
Instagram’da Kullancılar Sahte Paylaşımları İşaretleyerek Geri Bildirimde Bulunacak

Facebook’un kanatları altında bulunan Instagram, kısa sürede en popüler sosyal medya uygulamalarından biri haline geldi ve her geçen gün kullanıcı sayısını artırmaya devam ediyor. Birbirinden yeni özellikler geliştiren Instagram ekibi, kullanım deneyimini artırmak adına dikkatleri üzerine toplamayı başarıyor.

Şirket son olarak Hikayeler ve Yorumlar bölümü için yeni özellikler geliştirdiğini duyurmuştu. Sosyal medya devi yeni özellikler üzerinde çalışırken diğer yandan platformun güvenliğini sağlamak adına yeni kararlar alıyor.

Milyonlarca kullanıcının bulunduğu dev platformda kötüye kullanıma sıkça rastlamak mümkün. Yapay zeka temelli algoritmalar ile Instagram bununla mücadele ediyor. Ancak buna rağmen sosyal mecrada yalan bilgiye rastlamak mümkün oluyor. Şirket bilindiği üzere Facebook’ta bu sorunları sıkça yaşamış durumda.

Yanlış bilginin en hızlı yayıldığı mecraların başında Facebook geliyor ve bu alanda sosyal medya devi hep olumsuz haberlerle gündeme geldi. Şirket daha önceden kullanıcıların yanlış bilgiyi işaretlemesi için bir raporlama sistemi kullanıma sunmuştu. Facebook için sunulan bu raporlama sistemi şimdi Instagram’a da geliyor.

Instagram’dan Yalan Habere Karşı Yeni Yaptırım

Instagram’dan Yalan Habere Karşı Yeni Yaptırım

Dünyanın en popüler sosyal medya uygulamalarından biri olan Instagram, hatalı bilgilerin yayılması adına yeni bir özelliğe sahip olacak. Bilindiği üzere Facebook’ta üçüncü parti doğruluk kontrol sistemi mevcut ve kullanıcılar gerçek olmayan bilgileri içeriyor ve işaretleyerek sosyal medya ekibine bu durumu bilgilendirebiliyor. Şirket üçüncü parti doğrulama sistemini Instagram için de kullanıma sunmaya hazırlanıyor. Hatalı olduğu bildirilen içerikler tamamen silinmeyecek ancak arka planda tutulacak.

Özellik ilk olarak ABD’deki Instagram kullanıcıları için yayınlandı ve test ediliyor. Kısa zaman içerisinde kademeli olarak tüm kullanıcılara yayılması bekleniyor. Özelliğin kullanımı ise tahmin edildiği üzere üç nokta üzerinden ‘uygun değil’ seçeneğini işaretleyerek gerçekleşiyor.

Instagram ekibine geri bildirimde bulunacak kullanıcılar böylelikle yapılan paylaşımın kontrol edilmesini talep edebilecek. Paylaşımların tamamen kaldırılması söz konusu değil. Ancak hastag ve keşfet sayfalarında bu haberlerin yayılmasının önüne geçilmiş olacak.

Sahte Haber Sosyal Medyanın En Büyük Derdi

Sahte Haber Sosyal Medyanın En Büyük Derdi

Günümüzde sosyal medya kullanımı insanların vazgeçilmezi haline gelmiş durumda. Bu durum beraberinde olumsuz haberlerin de yayılmasına neden oluyor Başta Facebook, Twitter, WhatsApp ve Instagram olmak üzere popüler olan mecralarda sahte haberlere rastlamamak mümkün değil. Instagram’ın kullanıma sunacağı raporlama sisteminin geç kalmış bir özellik olduğunu söyleyebiliriz.

Popüler uygulamanın 42 farklı dil desteğine ve 52 haber doğrulayıcısına sahip olduğu biliniyor. Raporlama sistemi ise bu programın tamamında aktif hale gelecek. Instagram’ın kötüye kullanım ve sahte habere karşı topyekün bir mücadele haline giriştiğini söyleyebiliriz. Daha önce Facebook bu anlamda büyük tartışma yaratan haberler ile gündeme gelmişti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum